Hisarcıklıoğlu: Sigorta olmazsa üretim olmaz yatırım yapılmaz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, pandemide, sigorta sektörünün kamu ve özel sektör işbirliğinde iyi bir sınav verdiğini söyledi. Sigortacılık Haftası dolayısıyla Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) online düzenlediği ‘2021’de Sigortanın Türkiye Ekonomisine Katkısı, Beklentiler, Fırsatlar’ panelinde konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle kovid-19 hastalığının özel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmesinin vatandaşlara büyük kolaylık olduğunu, acente ve eksperleri kapanmaya rağmen gerek uzaktan gerek sahadan çalışmaya devam ettiklerini belirterek, poliçe temini, hasarların tazmini noktasında ciddi aksaklıklar yaşanmadığını kaydetti.

“Benim açımdan bakarsa sigorta güven demek, tasarruf demek, riskini paylaşan iş ortağım olarak sağlıklı bir büyüme demek. Bu anlamda tüm iş dünyası olarak özellikle sanayicimiz tarafından ihtiyaç duyulan teminatların sağlanması ve sektörümüzün yapısal sorunlarının çözülmesi öncelikli beklentilerimiz arasında” diyen Rifat Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sigorta Koruması Olmayan Tesise Yabancı Yatırımcı Bulamazsınız

“Zira tarıma dayalı sanayi, tekstil, mobilya, kimya gibi sanayi tesislerimiz riskli görüldüğünden dolayı hala sigortalanamıyor. Bu gibi sektör dallarında zaman zaman yaşanan teminat bulamama sorunun çözümü çok önemli. O çerçevede kurumsal yapılanmasını yeni tamamlayan Türk Reasürans’ı ve geçtiğimiz yıl kurulan Özel Riskler Yönetim Merkezi’ni bir milat olarak görüyorum. Bu kurumlarımızdan ihtiyaç duyulan kapasite temini noktasında ciddi katkılar bekliyoruz. Zira sigorta olmazsa üretim olmaz, yatırımcı risklerini sigortaya devredemezse yatırım yapamaz. Bu hem yerli hem de yabancı yatırım açısından çok önemli. Sigorta koruması olmayan bir tesise yabancı yatırımcı bulamazsınız. Hatta sigorta korumanız yoksa ürettiğiniz ürünü dahi ihraç edemezsiniz. Dolayısıyla reel sektör olarak sigortacılarımızı bizim riskimizi paylaşarak kötü günümüzde yanımızda olan iş ortaklarımız şeklinde görüyoruz.”

Türk Özel Sektörü Olarak Bizim Güvenimiz Tam

Rifat Hisarcıklıoğlu, sigortacılık sektörünün geldiği nokta itibariyle her türlü riski koruyacak durumda olduğuna da değinerek, “Türk özel sektörü olarak bizim güvenimiz tamdır. Kötü gün dostumuz olan sigortacılarımızın yanında olmaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Odalarımızla, borsalarımızla, sigorta acenteleri ve eksperleri icra komiteleri ile birlikte sigortayı daha görünür kılıp önemini anlatmayı önümüzdeki dönemde de sürdürmeye devam edeceğiz. 2021 tüm sektörlerimiz için bir toparlanma ve büyüme olmasını bekliyoruz” dedi.

Acente Dışında Yeni Dağıtım Kanalı Sektöre Zarar Verir

Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle acenteler aleyhine düzenlemeler içeren mesafeli satış yönetmeliğinin ilk yayınlandığı günden itibaren itirazları gerek Hazine ve Maliye Bakanlığına, gerekse SEDDK’ya ilettiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acente dışında oluşturulacak yeni bir dağıtım kanalının sektöre zarar vereceğini anlattık. İnşallah yakın zamanda bir düzenleme bekliyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak acente ve eksperlerimizin dijitalleşmesi, yeni şartlara uyum sağlaması ve mesleki gelişimleri için her türlü desteği veriyoruz. Bugün batılı ülkelerde her şirketin bir mali müşavir, bir avukatı ve yanında da bir sigorta danışmanı var. Ülkemizde de acente ve eksperlerimizin kapasitelerini artırmak, mesleki gelişimlerini sağlamak bizim öncelikli hedefimiz. Bu kapsamda da acentelerimizi daha karmaşık ürün gruplarına yönlendirmeli ve teşvik etmeliyiz. Gelecek, sigorta satan değil, batılı ülkelerde olduğu gibi danışılan olmaktan geçiyor. Acentelerimiz sigorta şirketlerimizin en önemli paydaşı. Sistemin sağlıklı işleyişi için acente ve eksperlerinde mali olarak ayakta kalabilmeleri çok önemli.”