İşte çalışanların en çok destek isteği konular

2023’ün il yarısında çalışanların en çok tercih ettiği hizmet psikolojik danışmanlık oldu. Çalışanların en çok talep ettiği ikinci hizmet ise gündemin önemli konulardan birisi olan mevzuat danışmanlığı olarak göze çarpıyor. Erkek çalışanlar en çok Mevzuat Danışmanlığı hizmeti alırken ve kadın çalışanlar en çok Psikolojik Danışmanlık alanında hizmet almak için uzmanlara ulaştılar.

Çalışanlar ve aile bireyleri en çok psikolojik danışmanlık hizmeti alıyor. Yapılan araştırmalara göre hastalık dışında belirsizlik, stres, günlük ve gündemde yaşanan olaylar psikolojileri olumsuz yönde etkiliyor. Salgın ve ekonomik problemlerin toplumun ruh halini etkilemesiyle birlikte Türkiye’de mutlu olduğunu belirtenlerin oranı son beş yılda düşüş gösteriyor.

Danışmanlık hizmeti veren AVİTA’nın Çalışan Destek Programı üzerine yapmış olduğu araştırmanın 2023 ilk yarıyıl değerlendirme raporuna göre en çok tercih edilen hizmet yüzde 45 ile psikolojik danışmanlık oldu. Çalışanların en çok talep ettiği ikinci hizmet ise gündemin önemli konulardan birisi olan yüzde 26 ile mevzuat danışmanlığı olarak göze çarpıyor. Bu yılın ilk altı ayında en çok tercih edilen hizmetlerden biri de tıbbi bilgi danışmanlığı oldu.

KADINLAR PSİKOLOJİK DESTEK ALDILAR

Tıbbi konularda desteğe ihtiyaç duyanların oranı yüzde 8 olurken, arayanlar en çok çocuk hastalıkları konusunda destek aldılar. Çalışanlar bunun dışında Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı (%6), Mali Bilgi (%6), Veteriner Danışmanlığı (%2), Genel Bilgi (%6), Bel, Boyun, Sırt Ağrıları ve Ofis Ergonomisi (%1), alanlarında destek aldı. 2023’ün ilk yarısında çeşitli konularda danışmanlık hizmeti alanların başında yüzde 61 ile kadınlar geliyor. Erkeklerde ise bu oran yüzde 39 olarak raporda yer aldı. Erkek çalışanlar en çok Mevzuat Danışmanlığı hizmeti alırken ve kadın çalışanlar en çok Psikolojik Danışmanlık alanında hizmet almak için uzmanlara ulaştılar.

İLK SIRADA KAYGI BELİRTİLERİ GELİYOR

Psikolojik Danışmanlık hizmetini alanların yüzde 82’si kendileri ile ilgili destek alırken yüzde 16’sı eşleri ve aile bireyleri, yüzde 2’si de çocukları ile ilgili konularda uzmanlara ulaştı. En fazla çağrı alınan psikolojik konuların başında yüzde 13 ile kaygı belirtileri oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların yüzde 6’sı Depresif Belirtiler, yüzde 5’i çocukluk gelişimi, yüzde 4’ü ilişki sorunları, diğer bir yüzde 4’ü travmatik olaylar ve travma sonrası stres belirtileri, yüzde 3’lük sorunlar içerisinde evlilik sorunları, duygu yönetimi ve ergenlik dönemi üzerine danışmanlık almak için başvurdular.

KİRA GÜNDEMİ MEŞGUL EDİYOR

Son dönemlerde artan ev kiraları, ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları ve komşuluk hukuku gibi konular gündemi meşgul ediyor. AVİTA Çalışan Destek Programı 2023 İlk Yarı Değerlendirme Raporu’nda çalışanların ve aile bireylerinin en çok danışmanlık hizmeti aldığı konulardan bir tanesi Mevzuat Danışmanlığı. Raporun sonuçlarına göre Mevzuat Danışmanlığı alanların oranı yüzde 26 oldu. Çalışanlar, ev sahibi-kiracı sorunları dışında kredi kartı sorunları, tüketici hakları, boşanma ve sonrasındaki haklar ve sorumluluklar ve borçlar/alacaklarla ilgili yaşanan sorun ve haklar gibi konularda Mevzuat Danışmanlığı hizmeti aldılar.