‘Kamu-özel işbirliğinde dünyada ilk 4’teyiz’

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, İstanbul’da düzenlenen 36. Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi sonrası değerlendirmelerde bulundu. Günal, tarım sigortalarına ilişkin son gelişmelere de değindi. Günal, TARSİM’in, dünyada, kamu-özel sektör işbirliği modelinde; Amerika, Kanada ve İspanya ile birlikte ilk 4’de yer aldığını söyledi.

TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, TARSİM’in, dünyada, kamu-özel sektör işbirliği modelinde; Amerika, Kanada ve İspanya ile birlikte ilk 4’de yer aldığını söyledi. Günal, Türkiye’de üreticiye sağlanan devlet prim desteği oranının yüzde 70’e kadar çıktığını, bu oranın Amerika’da, ürün bazında değişmek kaydıyla ortalama yüzde 62 seviyesinde olduğunu kaydetti.

Serpil Günal, geçtiğimiz günlerde TARSİM’in ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen 36. Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi sonrası değerlendirmelerde bulundu. Günal, tarım sigortalarına ilişkin son gelişmelere de değindi. Günal, TARSİM’in de üye olduğu Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği’nin (AIAG), 71 yıldır faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, kongrenin her iki yılda bir farklı bir ülkede gerçekleştirildiğini ve bu yıl ise TARSİM’in ev sahipliğinde 300’ün üzerinde katılımcı ile İstanbul’da düzenlendiğini kaydetti.

300’ÜN ÜZERİNE KATILIMCI İŞTİRAK ETTİ

TARSİM’in, 71 yıldır faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği’ne 2008 yılında üye kurum olarak katıldığını ifade eden Günal, “5 kıta, 30 ülkeden 100’ün üzerinde üye şirketi bulunan Birlik, her iki yılda farklı bir ülkede kongreler düzenliyor. En son Fransa’nın Bordo kentinde düzenlenen organizasyon, geçtiğimiz yıl İstanbul’da yapılacaktı. Ancak Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında ertelenmişti. Bu yıl yoğun ve özverili bir hazırlık döneminin ardından, 13-15 Haziran tarihleri arasında TARSİM’in ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. Kongre’ye 30’u aşkın ülkeden 300’ün üzerine katılımcı iştirak etti. Kongre’ye başta Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yetkililer, Yönetim Kurullarımızın temsilcileri, AIAG Yönetimi, sponsorlarımız, paydaşlarımız ve basın mensupları ile yerli ve yabancı konuklar katılım sağladı” dedi.

PENETRASYON BEKLENEN SEVİYELERDE DEĞİL

Günal, kongrenin bu yılki ana temasının “Tarımsal Risk Yönetiminde Trendler: İklim, Teknoloji ve Kamu-Özel Kurumsal Çözümler” olarak belirlendiğini belirterek; bu çerçevede, tarım sigortaları uygulamalarında ülkelerin karşılaştıkları sorunlar, bunlara yönelik çözüm önerileri, iklim değişikliğinin dünya tarımına ve gıda arzına etkileri ile geleceğin neler getireceği, tüm bu sorunlar karşısında sigorta sektörünün neler yapabileceği gibi konular üst düzey yöneticiler ve alanında uzman akademisyenler tarafından değerlendirildiğini söyledi. Günal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün dünyaya baktığımızda, tarım sigortaları alanında penetrasyon oranının henüz beklenen seviyelerde olmadığını görüyoruz. Amerika örneğini incelersek; bizdeki gibi, kamu-özel sektör işbirliğinde havuz sistemleri bulunuyor. Diğer yandan, Fransa’ya baktığımızda ise, merkezden yönetilen ve tarım sigortalarında faaliyet gösteren bir kurumu bulunmadığı dikkati çekiyor. Bu nedenle penetrasyon düzeyi düşük seviyelerde. Son yıllarda Fransa’da yeni bir modele geçiş planlanmış ve bu amaçla 2021 yılında reform yapılacağı duyuruldu. Ardından da 2022 yılında kanun çıkarıldı. Bu doğrultuda yeni bir kamu-özel sektör işbirliği modeli hedeflenmiştir.”

TARSİM SİSTEMİ ÖRNEK ALINIYOR

Serpil Günal, Fransa’daki temsilcilere, geçtiğimiz dönemlerde tarım sigortaları ile ilgili tecrübelerini aktardıklarını, yine AIAG organizasyonu kapsamında bir araya geldiklerini kaydederek, “2020 yılında Azerbaycan ile tarım sigortaları alanında imzaladığımız iş birliği niyet beyanının akabinde, tarım sigortaları alanında rehberlik ettik. Agrar Sigorta Fonu’nun kuruluşuna katkılar sağladık ve halen de katkı sağlamaya devam ediyoruz. Keza aynı şekilde, Kuzey Makedonya’ya ve Özbekistan’a da rehberlik edeceğiz. TARSİM Sistemi bu anlamda, örnek alınırken, örnek teşkil eden; derin tecrübesini ve bilgi birikimini diğer sistemlerle de paylaşan bir noktaya ulaşmış durumdadır” dedi.

657 BİN ÇİFTÇİ SİGORTALI

TARSİM’in, dünyada kamu-özel sektör işbirliği modelinde Amerika, Kanada ve İspanya ile birlikte ilk 4’de yer aldığına da dikkat çeken Günal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de ise üreticiye sağlanan devlet prim desteği oranı yüzde 70’e kadar çıkıyor. Bu oran Amerika’da, ürün bazında değişmek kaydıyla ortalama yüzde 62 seviyesinde. Biz 2020 yılında bir bayrak teslimi aldık. Sistemi çok daha iyi noktalara taşıma hedefiyle çalışmalarımıza hiç durmadan devam ediyoruz. Sürekli sahada ve çiftçilerimizin yanındayız. 2022 yılında yüzde 22 sigortalılık oranına ulaştık. Özellikle ekonomik değeri yüksek olan ürünlerde sigortalılık oranı daha da artıyor. Örneğin, Aydın’da pamuk yüzde 70, Manisa’da üzüm yüzde 60, Tekirdağ’da çeltik yüzde 50 ve Konya’da buğday yüzde 30’larda.”

Serpil Günal, 2 milyonun üzerinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üretici bulunduğunu, bunların 657 bininin sigortalı olduğunu da ifade ederek, “Son yıllarda iklim değişikliğinin de etkisiyle kuraklık, sel-su baskını, dolu ve don gibi risklerin şiddeti ve frekansı arttı. Ülkemizin tarımsal üretim yapılan her yöresine, tarımı yapılan her ürüne, mümkün olan en geniş kapsamlı sigorta güvencesini sağlayabilen kurum olma hedefiyle çalışıyoruz. Bu doğrultuda sigortalılık oranı ilerleyen yıllarda daha da artacaktır.”