‘Katılımcılar fon değişikliği yapmıyor’

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, BES’teki katılımcıların fon değişikliği yapmadıklarından yakınarak, “Yapsalar aslında çok daha fazla getiriyi kendi hesaplarına yansıtacaklar. Mesela, geçen sene altın getiriyor diye altında duran kişi bu sene yüzde 30’lar civarında bir getir sağladı, enflasyonun altında kaldı. Bugün bireysel emeklilik sisteminde yüzde 80 getiren fonlar da var, yüzde 20 getiri olan fonlar da var. Getiri almamak da bir kayıp çünkü birikim eriyor” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, BES sistemdeki katılımcıların fon dağılımı değişikliklerini yapmadıklarını söyledi. Öztürkoğlu, “Dolayısıyla yanlış fonda durduğunuzda, hele böyle enflasyonun ve getirilerin çok dalgalı ve yüksek olduğu yerlerde çok ciddi para kaybetmiş oluyorsunuz” dedi.

Erol Öztürkoğlu, BES’in, 350 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaştığını, sistemde 14.5 milyon sözleşme sahibi ve 12.5 milyon katılımcı bulunduğunu ifade ederek, “Bu azımsanmayacak bir sayı. Nüfusun yüzde 14’üne ulaşan bir tasarruf sisteminden bahsediyoruz” dedi.

NÜFUSUN YÜZDE 14’Ü SİSTEMDE

Öztürkoğlu, bu yılın 8 aylık döneminde, 2020 ve 2021 yılının toplamı kadar kişinin sisteme giriş yaptığını, her ay yüzbinleri bulan katılımcı artışı yaşandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun nedeni para biriktirme isteği ve BES’in getirileri. Katılımcılarımız enflasyonun üzerinde reel getiri elde ediyorlar. Bizde finansal okuryazarlık çok yüksek değil. Türkiye’de yatırım enstrümanlarının getirilerini takip etmek çok zor ki, biz bunu BES’te de görüyoruz. Katılımcılar fon dağılım değişiklikleri yapmıyorlar. Yapsalar aslında çok daha fazla getiriyi kendi hesaplarına yansıtacaklar. BES’in dışında bunu bulabilecekleri alternatifler çok yok. Dolayısıyla nüfusunda yüzde 14’ü sistemde olduğu için bence birazda kulaktan kulağa yayılıyor; ‘benim param burada birikiyor’ diye. Ben müşterilerimizden ya da çevremden şunu duyuyorum; ‘benim bireysel emeklilikteki param bayağı birikmiş, hiç farkında değilim’. Aslında farkında olmadan o birikimler sağlanıyor.”

GETİRİ ALMAMAK DA BİR KAYIP

Erol Öztürkoğlu, BES’in, katılımcılara mevcut sermaye piyasası içerisindeki bütün yatırım enstrümanlarını sunduğuna da değinerek, şu açıklamaları yaptı:

“Yani altından hisse senedine, devlet iç borçlanma senetlerinden teknoloji ve çevre dostu fonlara kadar tüm yatırım enstrümanlarını barındırıyor. Dolayısıyla katılımcılarımız kendi risk seviyelerinde, kendi tercihlerinde tasarruflarını yaparken bunların her birini seçebilir. Getiriler açısından baktığımızda bu yıl borsaların daha yüksek getirisi dolayısıyla hisse senedi fonlarımız oldukça yüksek getiriyor. Bir önceki yıl benzer getirileri altın fonu yapıyordu.

Burada aslında sistem, içerisindeki fonların dönemsel etkilerinden dolayı farklılıklar gösterebilir. Katılımcıların fon dağılım değişiklikleri takip etmeleri gerekir. Tek yerde durarak ki, şu anda baktığımızda bizim sistemdeki katılımcılarımız fon dağılımı değişikliklerini çok yapmıyorlar. Mesela, geçen sene altın getiriyor diye altında duran kişi bu sene yüzde 30’lar civarında bir getir sağladı, enflasyonun altında kaldı. Bugün bireysel emeklilik sisteminde yüzde 80 getiren fonlar da var, yüzde 20 getiri olan fonlar da var. Dolayısıyla yanlış yerde durduğunuzda, hele böyle enflasyonun ve getirilerin çok dalgalı ve yüksek olduğu yerlerde çok ciddi para kaybetmiş oluyorsunuz. Getiri almamak da bir kayıp çünkü birikim eriyor.”