Kırmızı: 2020’de elimizdekilerin kıymetini anladık

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, pandemi sürecinde sigorta sektörünün operasyon ve ekspertiz süreçlerinde gecikme yaşamaması ile iyi bir sınavdan geçtiğini, sektörün 2021’de işleyiş yapısını daha da geliştireceğini söyledi. Nihat Kırmızı, 2020 yılını değerlendirerek, 2021 yılına yönelik beklentilerini paylaştı.

Nihat Kırmızı, 2020 yılının depremler, su baskınları, dolu yağışları ve devam eden kovid-19 salgını olmak üzere zorlu geçen bir yıl olduğunu ifade ederek, “Hem yıl içerisinde yaşadığımız doğal afetler hem de hepimizi evlere kapatan koronavirüs pandemisi ile yeni tecrübeler deneyimledik, elimizdekilerin kıymetini anladık. Büyük umutlar ile girdiğimiz 2021 yılı ile birlikte toparlanma sürecine girerek yıl içerisinde ekonomik iyileşmelerin oluşacağı ve aynı zamanda sigorta sektörü olarak da olumlu gelişmeler yaşayacağımız bir yıl olması beklentisindeyiz” dedi.

2021’de İşleyiş Yapısı Gelişecek

Nihat Kırmızı, pandemi sürecinde sigorta sektörünün operasyon ve ekspertiz süreçlerinde gecikme yaşamaması ile sınavdan geçtiğine değinerek, şunları söyledi: “Sektör, 2021’de işleyiş yapısını daha da geliştirecek. Salgın sürecinde diğer sektörlere örnek oluşturacak bir performans gösteren Türk sigorta sektörü, bu yıl da sigortalı ve sigortalı adaylarına güven duygusunu yaşatacak. Doğa Sigorta olarak biz de yaygın acente, kaliteli servis ağımız ve müşteri odaklı hizmeti kalitemiz ile sigortalılarımıza en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz. Daima ileriyi hedeflediğimiz kurum kültürümüz ile başarılı bir yıl yaşayacağımıza inanıyorum.”

Sektör Yeni Sürece Hızlı Uyum Sağladı

Nihat Kırmızı, pandeminin etkilerine bakıldığında diğer sektörlere kıyasla sigorta sektörünün bu yeni sürece daha hızlı uyum sağladığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörümüz dijital çalışmaya yatkınlığının avantajıyla bu süreçte yaşanan olası zararları en aza indirdi. Sektörün 2020 verilerine baktığımızda bu yansımayı görüyoruz. 2019’un aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda prim üretiminde yüzde 19,3 oranında artış ile sektör 2020 yılını 82 milyar 575 milyon lira ile kapattı. Branş bazında bakıldığında ise sokağa çıkma yasaklarına rağmen kara araçları sorumluluk branşında yüzde 9,4, kasko branşında yüzde 14 oranında büyüme yaşadık. Salgın döneminde sağlığın önemi de arttı. Vatandaşların sağlık alanındaki sigorta bilinci de yaygınlaştı. Kovid-19’un bu dönemde sağlık sigortalarının önemini artırdığını gördük. Sektör 2020 yılında geçen yıla kıyasla sağlık branşında yüzde 20 büyüme yaşadı. Söz konusu branşın içinde yer alan tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise büyüme oranı yüzde 51,7 olarak gerçekleşti. Pandemiyle birlikte sektör sağlık sigortaları alanında başarılı bir çalışma yürüterek kovid-19’u teminat kapsamı altına aldı. Sektör olarak pandemide iyi bir sınav verdik, biz de Doğa Sigorta olarak kovid-19 tedavilerini en kısa sürede teminat kapsamına alarak tamamlayıcı sağlık sigortalarında bir fark yarattık. 2021 yılında da hem sektör hem de Doğa Sigorta olarak büyüme oranlarının olumlu bir grafik çizeceğini umut ediyoruz.”

Dijital Yatırımın Faydasını Gördük

Nihat Kırmızı, salgının görüldüğü 2020’nin mart ayından itibaren salgınla mücadelenin ilk adımı olarak kriz masası ekibi kurduklarını belirterek, “Ülkemizde görülen ilk kovid-19 vakası ile beraber personelimizin yüzde 70’ini evden çalışır şekilde konumlandırdık. Salgın etkilerinin artışıyla beraber tüm ekip olarak evden çalışma sistemine geçiş yaptık. Yaptığımız dijital yatırımların ve gelişmiş teknolojik altyapımızın getirdiği faydaları ise bu süreçte tecrübe etmiş olduk. Evden çalışma sisteminde çalışmalarına devam eden çalışma arkadaşlarımız operasyon süreçlerini, sağladığımız teknik donanım ve sistem ile eksiksiz ve en ufak bir aksama yaşamadan sürdürdüler. Dijital altyapımıza yaptığımız yatırımlar bize tüm departmanlarımızda iş süreçlerinde herhangi bir kesinti olmadan maksimum verimlilik sağlayarak geri dönüş sağladı”dedi.

Ortaklarımızın Nakit Akışını Koruduk

Uzaktan çalışma yakın iletişim modeliyle salgın sürecinde acenteler ile olan etkileşimleri ve sağladıkları destek paketleri ile ilgili de açıklamalar yapan Kırmızı, “Acentelerimiz ile kesintisiz iletişimi sürdürdüğümüz bu süreçte acentelerimiz ve iş ortaklarımızın nakit akışını korumak, sağlığın ardından en önemli önceliklerimizdir. Farklı kasları güçlendirecek olan geliştirmeler ile özel oto branşlarında genişletme ve destekten, tıbbi danışmanlık hizmetine kadar, tüm acentelerimize ve ailelerine destek vermeyi bu süreçte amaç edindik” ifadelerini kullandı. Kırmızı sözlerini şöyle noktaladı:

“Doğa Sigorta olarak 2020 yılını dengeli ürün üretim yapımız ve kâr ile tamamlamayı başardık. Pandemi sürecinden başarıyla çıkan teknolojik altyapımızı 2021 yılında daha da geliştirecek aksiyonlar almaya devam edeceğiz. Mevcut ürünlerimizde yapacağımız iyileştirmeler ile de sigortalılarımıza en iyi hizmeti sunmayı 2021 yılında da sürdüreceğiz. En önemli dağıtım kanalımız olan acentelerimiz ile birlikte 2021 yılında da Doğa Sigorta olarak kurum kültürümüz ve müşteri odaklı yaklaşımımız ile sigortalılarımızın beklentilerini karşılamaya en iyi şekilde devam edeceğiz.”