Kovid-19 aşısı sigortalı dağıtılacak

Kovid-19 aşıları dünyada dağıtılmaya başlandı. Gündemde olan konu ise bu aşamada sigortacıların devreye girip girmeyeceği. İlk haber geldi ve Lloyd’s of London, kovid-19 aşılarının dağıtımı için sigorta girişimi başlattı.

Dünya son günlerde kovid-19 aşısını konuşurken, aşının dünyaya nasıl dağıtılacağı ve dağıtım sırasında sigortanın işlevi de gündemdeki yerini aldı. Bu konuda ilk haber geldi. Lloyd’s of London, kovid-19 aşılarının dağıtımı için sigorta girişimi başlattı ve tedarik zinciri Parsyl ile ortaklık kurduğunu açıkladı.
Kamu-özel işbirliği, 14 küresel sigortacıyı içeren girişimin dağıtım sırasında kovid-19 aşıları ve diğer sağlık ürünlerinin karşılaştığı kritik riskleri kapsaması hedefleniyor. Girişimi, ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu da desteklediği öğrenildi. Dünya basınında yer alan haberlere göre, girişime katılan sigortacılar arasında Ascot, AXA XL, Beazley, Chubb, Talbot, QBE, Tokio Marine Kiln ve Aegis ve Convex, Canopius, Hamilton ve RenaissanceRe bulunuyor.

Tarihin En Büyük Aşılama Programı

Lloyd’un CEO’su John Neal, bu konuda şu açıklamaları yapıyor: “Dünya insanlık tarihindeki en büyük aşılama programına girmeye hazırlanırken, aşının güvenli ve etkili bir şekilde dağıtılmasının sağlanması kritik öneme sahip.” Parsyl CEO’su ise “Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu anda kritik bir sigorta açığını ele alıyoruz” dedi.
Girişim kapsamında sağlık ürünlerinin uygun ülkelere dağıtımı için sigorta poliçeleri yazılacağı belirtiliyor. Sigorta platformunun katılımcı sendikalar ve bağışçılar tarafından ayrı olarak finanse edileceği ve AXA XL’in risk danışmanlığı hizmetleri tarafından destekleneceği vurgulanıyor. Uzmanlar, projenin, kovid-19 aşılarının nakliye sırasında güvenli ve etkili kalmasını sağlamaya yardımcı olacağını, sigorta sektörü ile kurulan işbirliğinin gelecekteki küresel sağlık sorunlarının ele alınması için yeni bir model oluşturabileceğini söylüyor.