Kredi borcunun ertelenmesinde tarım sigortası şart

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, 2020-2021 üretim sezonu için bitkisel ürün sigortası yapılmasına 2 Kasım itibarıyla başlandığını belirterek, tarımsal varlıkların sigorta ettirilmesi şartının, kredi borçlarının ertelenmesinde de arandığını söyledi.

Fahrettin Poyraz, devlet destekli düşük faizli kredilerden ve sigorta prim desteğinden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ve olası risklerle karşılaşılmaması, sıkıntı yaşanmaması için sigorta poliçesinin son kabul tarihlerine, ÇKS güncellemelerine özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Sigorta Yaptırana İndirimli Faiz Oranı

Fahrettin Poyraz, çiftçilerin, işletme varlıklarını Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) sigorta ettirmeleri halinde, Tarım Kredi kooperatiflerinden kullandıkları kredilere ait faizlerin yüzde 25’inden yüzde 100’üne kadar devlet tarafından ödendiğine değinerek, üreticilerin indirimli faiz oranlarından faydalanması gerektiğini bildirdi.

Fahrettin Poyraz, “Örneğin, bir kooperatif ortağımız yüzde 50 indirimli 10 bin lira kredi kullandığı zaman bir yılın sonunda TARSİM’e sigorta ettirdiğinden 450 lira, yüzde 100 indirimli kredi kullandığında bir yılın sonunda TARSİM’e sigorta ettirdiğinden 900 lira daha az faiz ödeyecek” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kredi Borçlarının Ertelenmesinde Sigorta Önemli

“Sel, don, dolu, yangın gibi afetlere karşı üreticilerimizin ürünleri devlet garantisinde sigortalanmaktadır. Bunun yanında, doğal afetler ve kuraklık sebebiyle borcunu ödeyemeyen ortaklarımızın kredi borçlarının ertelenmesinde de bu önemli. Üreticilerimizin tarımsal varlıklarının TARSİM’e sigorta ettirilmesi şartı, kredi borçlarının ertelenmesi işlemlerinde de aranıyor. 2020-2021 üretim sezonu için bitkisel ürün sigortası yapılmasına 2 Kasım itibarıyla başlandı.”