‘Kurulan şirketlerin riski karşılayacak sermayeleri yok’

Sompo Sigorta Genel Müdürü Fahri Uğur, yeni kurulan sigorta şirketlerle ile ilgili uyarılarda bulundu. Uğur, “Kurulan kimi şirketlerin aldıkları riski karşılayacak yeterli sermayelerinin olmaması ileride finansal zorluğa girme risklerini artıracak ve bu durum sigorta sektörünün tamamını olumsuz etkileyecek” dedi.

Sompo Sigorta Genel Müdürü Fahri Uğur, yeni kurulan şirketlerin sermaye ve özkaynaklarının yeterliliğinin konut edilmesi gerektiğini açıkladı. Fahri Uğur, sigortacılıkta en önemli sorunun, serbest tarife ve yetersiz sermayeye sahip olan şirketler olduğunu söyledi. Bu konuda bir sermaye kontrol sistemi olması gerektiğini belirten Uğur, tam rekabet ve serbest piyasa koşullarına uyum sağlamanın şart olduğuna dikkat çekti.

SEKTÖRÜN TAMAMINI ETKİLEYECEK

Fahri Uğur, günümüzde birçok sigorta şirketinin kurulduğunu ifade ederek, “Serbest rekabet ortamında yeni şirketlerin kurulması olumlu, ancak bu şirketlerin sermaye ve öz kaynaklarının yeterli olup olmadığının çok iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Kurulan kimi şirketlerin aldıkları riski karşılayacak yeterli sermayelerinin olmaması ileride finansal zorluğa girme risklerini artıracak ve bu durum sigorta sektörünün tamamını olumsuz etkileyecektir” dedi.

ESKİYE GÖRE HIZLI DEĞİŞİM YAŞANIYOR

Fahri Uğur, sigorta sektöründe eskiye göre çok hızlı bir değişim yaşandığını ve bu hıza sigorta şirketlerinin de ayak uydurması gerektiğini de vurgulayarak, “Farklı koşullara uyum sağlayacak hazırlıkları yaptıktan sonra odaklanmamız gereken konu müşterinin ihtiyaçlarını anlayıp onları karşılayabilmektir. Müşterilerin ihtiyacını en iyi anlayan, onlara ve iş ortaklarımıza en iyi hizmeti sunan bir şirkete dönüşerek sektörde genelden ayrışacağız” dedi.