Marmara depreminde 40 milyar liralık hasar bekleniyor

Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı ve DASK Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Turgut, olası bir depremde en büyük kaybın Marmara Bölgesinde beklendiğini, DASK’ın da tüm senaryolarını en kötüye göre, Marmara Bölgesine göre yaptığını söyledi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin Sigorta Haftası nedeniyle düzenlediği ‘Türkiye Doğal Afetlere Karşı Nasıl Hazırlanıyor? Sigorta Sektörü Bu Süreçte Nasıl Bir Rol Üstlenecek?’ konulu panelde konuşan Erdal Turgut, hesaplamalara göre Marmara Bölgesinde oluşacak bir depremin yaratacağı hasarın 40 milyar lira civarında tahmin edildiğini, bunun da sadece sigortalı hasar olduğunu belirterek, “DASK bunun bir kısmını kendi kaynaklarından karşılayabiliyor ki, 12.3 milyar TL civarına ulaştı. DASK’ın biriktirdiği fonları üzerine reasürans anlaşmalarıyla uluslararası piyasalardan teminat alarak sağlıyor” dedi.

“İki Katı Korumamız Var”

Erdal Turgut, reasürans anlaşmalarının aynı yıl içinde ikinci kez tekrarlansa dahi çalışan anlaşmalar dolayısıyla bahsedilen tutarın iki katına yakın bir koruma sağlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Marmara Bölgesinin dışındaki bölgelerin üretecekleri hasar miktarı bunun çok altında olduğu için biz Marmara’ya göre yaptığımız için planlarımızı; dolayısıyla DASK bütün bu sorumluluğunu çok rahatlıkla karşılayabilecek kapasitede. Hiçbir sigortalımızın aklına DASK acaba yarın deprem olduğunda bunu karşılayacak mı diye gelmesin.”

“Sigortalı Olmamış Her Bir Konut Bizim İçin Kayıp”

Erdal Turgut, zorunlu deprem sigortalı konut oranının yüzde 58’lere ulaştığını vurgulayarak, “Sigortalı olmamış her bir konut bizim için kayıp olarak görülüyor. Biz reasürans tarafında kendi korumalarımızı satın aldık ama vatandaşımızın da kendi korumasını kendi almalı. Finansal anlamda hayatına devam edebilmek için yapılabilecek yegane şey sigorta.”