Olası İstanbul depremi için korkutucu senaryo

Olası İstanbul depreminde 200 bina hasar görecek, 3 milyon kişi etkilenecek. 48 bin bina ise ağır hasar alacak.

İstanbul’da olası bir depremde 200 bin binanın orta ve ağır hasar alması, bundan da 3 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Tespitlere göre de İstanbul’da 2000 yılı öncesi yapılmış 790 bin bina bulunuyor.

Olası İstanbul depremi üzerine tahminler ortaya konmaya başladı. TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu’nda olası İstanbul depremi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tahminleri ve depreme karşı yapılan çalışmalar anlatıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul’da olası bir depremde 200 bin binanın orta ve ağır hasar almasının beklendiğini, bunun da 3 milyon kişiyi etkileyebileceğini açıkladı. Polat, yapılan incelemelerde bugüne kadar bilinen, hasar görecek bina sayısının en iyimser rakamla iki katına çıkacağını belirterek, 2000 yılı öncesinde İstanbul’da yapılmış yapı stokunun da 790 bin olduğunu kaydetti.

120 Milyar Liralık Ekonomik Kayıp

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise 1.16 milyon binanın bulunduğu İstanbul’da; binaların beşte birinin olası depremde kullanılamaz hale geleceğini belirterek, bir kısmının da göçme riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Kahraman, İstanbul’da, 7,5 büyüklüğündeki bir depremde 48 bin binanın ağır hasar alabileceğine değinerek, içme suyu, atık su, doğal gaz noktalarında da olası büyük bir depremde hasar beklediklerini vurguladı. Kahraman, olası depremin, 120 milyar liralık ekonomik kayıp yaratacağını tahmin ettiklerini de kaydetti.