830 milyon euroluk satın alma

Ray Sigorta’nın ana hissedarı Vienna Insurance Group, hayat sigortası, emeklilik ve fon yönetimi alanlarında faaliyet gösteren  Hollanda merkezli Aegon Grup; Türkiye, Macaristan, Polonya, Romanya’da faaliyette olan sigorta şirketini satın aldığını açıkladı. Satın alma fiyatı 830 milyon euro olarak açıklandı.

Ray Sigorta, “Ana hissedarımızın Aegon CEE şirketlerini satın alımı” başlığı ile Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Şirketimizin ana hissedarı Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG), 29 Kasım 2020 tarihi itibariyle Aegon N.V’.nin  Türkiye, Macaristan, Polonya, Romanya’da faaliyette olan sigorta şirketini satın almak için Aegon N.V. ile anlaştığını duyurmuştur.

Vienna Insurance Group AG ‘nin Vienna Sermaye Borsası’nda yaptığı 29 Kasım 2020  tarihli duyuru uyarınca satın alım bedeli 830 milyon euro olarak duyurulmuş olup, işlem kapanışının 2021’nin ikinci yarısında gerçekleşmesinin beklendiği belirtilmiştir.”

İlk Açıklamayı Vienna Insurance Group Yaptı

Öte yandan, Vienna Insurance Group’tan (VIG), bir açıklama yaparak, Aegon’un, satın alınmasına yönelik bir açıklama da yapıldı.

Açıklamada, 29 Kasım tarihinde, Vienna Insurance Group’un, Aegon N.V. ile anlaştığı ve Aegon’un; Macaristan, Polonya, Romanya ve Türkiye’deki sigorta şirketini satın aldığı belirtildi. Aegon’un hayat dışı ve hayat sigortası şirketlerinin yanı sıra emeklilik fonlarını, varlık yönetimini satın aldığının vurgulandığı açıklamada, satın alma fiyatının 830 milyon euro tutarında olduğu vurgulandı.

Açıklamada, satın alma işleminin 2021’in ikinci yarısında gerçekleşmesinin beklendiği de ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Bu şirketlerin satın alınmasıyla VIG, Doğu Avrupa ve Macaristan’ın sigorta pazarında ilk sıraya yükseliyor. Ayrıca VIG, bu bölgedeki emeklilik fonu işletmeciliğinde ve aynı zamanda ilk kez Türkiye’de hayat işinde de aktif olacak. Dört ülkedeki sigorta şirketlerinin prim hacmi, yaklaşık 2019’da 600 milyon euro, net kar ise 50 milyon euro.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin