Sakatlık tazminatı hesaplaması artık çok kolay

Aktüer Dünyası bloğu yeni bir uygulamaya imza attı ve trafik sigortaları alanındaki kronikleşen bazı sorunlara çözüm sunmak amacıyla ‘sürekli sakatlık hesabı’ fonksiyonunu geliştirdi. Uygulama sayesinde, kaza tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, gelir, medeni durum, çocuk sayısı, kusur oranı ve maluliyet oranı gibi birçok parametre dikkate alınarak sürekli maluliyete ilişkin tazminat hesaplaması ücretsiz yapılabiliyor.

Yeni gelişme hakkında Aktüerler Derneği Başkanı Taylan Matkap ve Başkan Yardımcısı Şirzat Çetinkaya, bir yazı kaleme alarak, hem ‘aktüer dünyası’nı hem de ‘sürekli sakatlık hesabı’ fonksiyonunu anlattı. İşte, iki aktüerin değerlendirmeleri…

“Aktüer Dünyası” bloğu, aktüerya alanında Türkçe kaynak birikimine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında yayın hayatına başladı. İçeriği, Aktüerler Şirzat Çetinkaya ve Taylan Matkap tarafından oluşturulmaktadır.

Dijitalleşmenin yoğunlaştığı bir dönemde bilginin herkesin anlayabileceği bir dille ve en önemlisi güvenilir bir şekilde yayılmasını sağlamak temel motivasyonumuz. Blog, bugüne kadar 90’ın üzerinde farklı ülkeden 100 bini aşan ziyaretçiyi ağırlamış durumda.

Aktüer Dünyası’nın ilk mobil uygulaması olan “Aktüer”,  üç aktüer ve üç yazılımcının bir araya gelmesiyle 2015 Temmuz ayında yürürlüğe alındı.

Uygulama Ücretsiz

İlk versiyonda yaş, cinsiyet, ölüm düzeyi tablosu ve faiz oranı gibi parametrelerle aktüeryal hesaplamalar üzerine odaklanmıştık. Sigortacılıkta sıklıkla kullanılan istatistiksel dağılımlara da yer verilen uygulama ile profesyonellere ve öğrencilere dijital platformla çözüm sunmayı hedeflemiştik.

Trafik sigortaları alanındaki kronikleşen bazı sorunların çözümüne önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz yeni bir geliştirme yaptık. Uygulamaya eklediğimiz “Sürekli Sakatlık Hesabı” fonksiyonu ile birlikte kaza tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, gelir, medeni durum, çocuk sayısı, kusur oranı ve maluliyet oranı gibi birçok parametre dikkate alınarak artık sürekli maluliyete ilişkin tazminat hesaplaması ücretsiz yapılabiliyor.

Bedeni Zarar Tazminat Hesabı

Tazminat hesabı uzun süredir Trafik Sigortası Genel Şartlarında da yer alan TRH-2010 Hayat Tablosu ve yüzde 1,8 teknik faiz üzerinden hesaplanmaktadır. Özellikle trafik kazasında malul kalan mağdurlar ya da yakınları, avukatlar, öğrenciler, aktüerler ve sigorta profesyonelleri ücretsiz olarak uygulama yardımıyla bedeni zarar tazminat hesabı yapabilir durumdadır.

Karmaşık hesapların yapılabilmesini kolaylaştırmak aslında bilgisayar yazılımının temelini oluşturuyor. Nüfusun büyük bir çoğunluğunun elinde cep bilgisayarlarının bulunduğu düşünüldüğünde, dijitalleşme bir anlamda hız ve erişilebilirlik demek. Bu motivasyonla, kullanıcı dostu ve dinamik bir yapıda olmasını gözeterek geliştirdiğimiz “Aktüer” mobil uygulaması ile değişen ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz.  800’ün üzerinde kişi tarafından aktif olarak kullanılan “Aktüer” adlı ürünümüz Google Play ve Apple App Store’den ücretsiz olarak indirilebilir.

Uygulamaya; https://apps.apple.com/tr/app/akt%C3%BCer/id1363548205 ve https://aktuerdunyasi.wordpress.com/ adreslerinden ulaşılabiliyor.