Selva Eren’den sorulara yanıt

DASK işleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, hem son dönemde sigortalıların DASK’a yönelik sorularına cevap verdi hem de deprem bölgesindeki son çalışmalara değindi. 

Editör: AYTAÇ NALLAR

DASK işleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, deprem bölgesinde zorunlu deprem sigortalı konutların hasarlarını 30 Nisan’a kadar bitireceklerini açıkladı. Selva Eren, hem son dönemde sigortalıların DASK’a yönelik sorularına cevap verdi hem de deprem bölgesindeki son çalışmalara değindi.

Selva Eren, deprem bölgesinde hafif hasarlı konutların ödemelerini hızlıca yapmaya başladıklarını, başvuru sonrası 72 saatte ödediklerini belirterek, “Hafif hasarlı konutlarda eksper incelemesine gerek olmadan poliçede yazan teminat tutarının yüzde 15’ini ödüyoruz. Bizim poliçelerimizde yüzde 2 muafiyet vardır. Muafiyet uygulamasını da kaldırdık. Böylece poliçede yazan tutarın yüzde 17’sini ödemiş oluyoruz” dedi.

VATANDAŞ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

Selva Eren, zeyil konusundan, tüketicilerin teminat artışlarında bilgilendirilmesine kadar hasar ödeme sürecinde DASK’a yöneltilen eleştirilere cevap verdi. İşte, o sorular ve Selva Eren’in sorulara verdiği cevaplar:

Konutlar zaten yıkılmış, DASK hasar ödemesi için neyi bekliyor?

Selva Eren: Ağır hasarlı, yıkılmış konutlardan 17 bin 800 hasar ihbarı aldık ve bunların 11 bin 800’ünü ödedik. Ağır hasarlı konutlarla ilgili şöyle bir durum oluştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle, Malatya’da, 27 Şubat tarihinde, depremler devam ettiği için hasar tespit çalışmalarını durdurdu. Vatandaşlarımız da kulaktan dolma yanlış bilgilerle, orta hasarlı evini ağır hasarlıya çevirmek istediler. Çünkü, ‘evin orta hasarlıysa devlet ev vermiyor’ gibi yanlış bilgilendirmeler dolaşıyordu. Oysa böyle bir durum yok. Bakanlık da vatandaşlarla mutabık kalabilmek için süre tanıdı. Eleştiriler buradan kaynaklandı. Şu anda yıkılmış, ağır hasarlı, hafif hasarlı konutların hasar ödemesi ile ilgili sorun yok. Eksper beklemeden, ağır hasarlı konutların yıkılacağı netleştiği için ihbar gelmeden ödemeleri başlatmış olacağız.

DASK, AFET KANUNUNA TABİ

DASK, 2022’nin Kasım ayında teminat limitlerini artırdı. Bu tarihten sonra zeyilname yapanlar yeni teminatlardan yararlandı, yaptırmayanlar yararlanamıyor. Hasarları hangi teminattan ödüyorsunuz, neden tüm konutları yeni teminatlardan ödemiyorsunuz?

Selva Eren: 17 Kasım tarihinden sonra zeyilname yaptırılmamışsa önceki teminat limitlerinden hasarları ödüyoruz. Bakın, zorunlu deprem sigortası, sorumluluk sigortası olarak gösteriliyor ama mal sigortası. Zeyili yapılmamış, prim ödenmemiş bir poliçede; yeni tarifeden hasar ödemek bizim genel şartlarımıza da uygun değil. Bu genel şartları da biz değil Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu belirliyor. Şunu da söyleyeyim; DASK, kendisi, bu poliçeleri satmıyor. Sigorta şirketleri, acenteler, bankalar üzerinden satılıyor. DASK, özel bir kurum, sigorta şirketi değil, ruhsatı yok. Tamamen Afet Kanununa tabi. Sigortacılık kanununa bile tabi değil. Biz bu konuda çok netiz; zorunlu deprem sigortası bir mal poliçesi, bu nedenle bu uygulamayı yapıyoruz.

SORUMLULUK DASK’TA ALGISI YARATILIYOR

DASK, teminat artışı konusunda bilgilendirme yapmadı, sorumluluk kimde?

Selva Eren: Biz, teminat artışı ve zeyilname yapılması için SMS’ler gönderdik ki, böyle bir bilgilendirme yapma sorumluluğumuz, yükümlülüğümüz bulunmuyor. Ama biz yine de sigortalıları SMS ile bilgilendirdik. Poliçeleri satan bankaların, sigorta acentelerinin, sigorta şirketlerinin bilgileri doğru şekilde sisteme girmeleri gerekiyor ki, gönderilen SMS’ler doğru şekilde sigortalılara ulaşsın. Bizim SMS gönderme, bilgilendirme yapma gibi bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen, biz gönderdik ama bazıları sigortalılara ulaşmadı. Çünkü sistemdeki bilgilerin birçoğu doğru değil. Bunun da farklı sebepleri var. Acentelerimizin başka kaygıları var. Bu nedenle sigortalının bilgileri, numaraları yerine kendi numaralarını girebiliyorlar. Bunun sorumluluğu bizdeymiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor ama böyle bir durum yok. Bizim, DASK’ın, sigorta şirketleriyle yapmış olduğumuz sözleşmeler çok açık; bilgilendirme sorumluluğu poliçeyi satanlarda.