Sigorta acenteleri SEDDK’dan ne istedi?

0
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK), Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile bir araya geldi. Acenteler toplantıda isteklerini sıraladı.

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, İkinci Başkanı Ali Ersoy ve Başkan yardımcılarının da katılımıyla gerçekleşen toplantıda, sigortacılık kapsamında değerlendirilecek faaliyetler ve mesafeli akdedilen sigorta sözleşmeleri hakkında yönetmelik taslağı konuşuldu. SAİK, sigortacılık sektörü ve mesleğine ilişkin talep ve önerilerini iletti.

SAİK’ten yapılan açıklamada, toplantıdaki en önemli gündem maddesinin 9 Mayıs 2020 tarihinde çıkarılan Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik olduğu ve bu değişiklik ile bağlantılı olarak 2020 Eylül ayında TOBB SAİK Yönetimine SEDDK tarafından iletilen taslak yönetmelik değişikliği konusu olduğu belirtildi.

Trafik Sigortası Komisyon Oranları Artırılsın

TOBB SAİK yöneticileri, trafik sigortası, zorunlu sigortalar, sigorta aracıları hakkında da taleplerini SEDDK’ya iletti. Buna göre trafik sigortası konusunda; asgari komisyon oranlarının artırılması, devir zeyli uygulamasının tekrar yürürlüğe konulması, tek fiyat uygulamasına geçilmesi veya sigorta acentelerine tüm sigorta şirketlerinden trafik poliçesi satış imkanı verilmesi, trafik sigortası olmayan araç sahiplerine uyarı yazısı iletilmesi, araç ruhsatlarında marka kodunun yer alması, 50 cc altı motorlu bisikletlerin trafik sigortası kapsamına alınması, doğrudan tazmin sistemi uygulamasına geçişin sağlanması talebinde bulunuldu.

Brokerlerin Yapıları Düzenlensin

Zorunlu sigortalar konusunda da; zorunlu sigortalarda tahsilatın kredi kartı ile yapılması durumunda ve ilgili acente tarafından talep edilmesi halinde 3D Secure Güvenlik Sistemi kullanımının sağlanması, şehir içi ya da şehirler arası ticari yolcu taşımacılığı yapan tüm araçların (ticari taksi dahil) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası kapsamına dahil edilmesi,  çöp ve emlak vergisi işlemlerinde DASK poliçe kontrolü yapılması da talepler arasında yer aldı.

SAİK, sigorta aracıları arasında ki haksız rekabet ile ilgili taleplerde de bulundu. Sigorta primi üzerinden risturn ve iskonto yapılmasının ve sigorta poliçesinin promosyon unsuru olarak kullanımının yasaklanması, sigorta brokerlerinin tüm branşlarda ücret ve komisyonlarını sigorta ettirenden alması, sigorta brokerlerinin teşkilat yapılarının düzenlenmesi ve brokerlerin denetlenebilmesi için SAİK çatısı atında kontrol ve denetime tabi tutulması, zirai ve ticari kredilerde de sigortalılara cayma hakkı tanınması, bankalar ve diğer kredi sağlayan kuruluşlarının kredi tahsis işlemlerinde poliçe satış baskısının engellenmesi amacıyla acentenin tanzim ettiği muadil poliçenin kabul görmesi de talepler arasındaydı.

Yetkisiz Kişiler Sigorta Satışı Yapmasın

Yetkisiz kişilerin sigortacılık faaliyetlerinin engellenmesi ile ilgili talepler ise şöyle sıralandı: Sigorta aracılarının ekran açmak suretiyle yetkisiz kişilere poliçe satışı yaptırmalarının engellenmesini teminen, sigorta şirketlerine de sorumluluk verilmesi, sigorta şirketi ekranlarına e-devlet uygulaması ile girişin zorunlu olması, sigorta şirketi, acente ve brokerlerin yetkisiz kişilerin internet sayfaları ile mobil uygulamalarına link vermesinin engellenmesi.

Acenteler Ruhsattan Muaf Tutulsun

SAİK’in bunların dışında da talepleri oldu. Bilgilendirme yükümlülüğünün süre bakımından sınırlandırılması, bilgilendirmenin dijital ortamda yapılabilmesi, sigorta acentelerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatından muaf tutulması, sigorta acenteleri arasındaki iş paylaşımının KDV’den muaf tutulması ve söz konusu işlemlerde komisyon gider belgesi düzenlenmesi, SBM Yönetim Komitesinde acentelerin temsilinin sağlanması da talepler arasında yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin