Sigortacıları sinema paniği sardı

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında eğlence ve etkinliklerin iptal edilmesi üzerine  sigorta şirketleri ciddi tazminat talepleri ile karşı karşıya kaldı. Son olarak dünyanın en büyük sinema zincirlerinden biri olan Cineworld’ün, İngiltere ve ABD’deki tüm sinema salonlarını geçici olarak kapatması sigortacıları iyiden iyiye endişelendirdi.

Dünya sigortacılarını, sinema endişesi sardı. Koranavirüs salgınında başta ABD ve diğer ülkelerde film çekimleri ve televizyon programları ya durduruldu ya da azaltıldı. Bu durum da prodüksiyon şirketlerinin sigortadan tazminat istemesine neden oldu.

Son olarak da dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri Cineworld’ün, İngiltere ve ABD’deki tüm sinema salonlarını geçici olarak kapatma kararı alması, sigortacıları iyiden iyi endişeye sürükledi. Sadece Cineworld de değil; Tokyo yaz olimpiyatları da dahil dünyada birçok etkinlik, eğlence organizasyonlarının salgın nedeniyle iptal edilmesi sigortacıları etkiledi ve sigorta şirketleri ciddi tazminat talepleri ile karşı karşıya kaldı, kalmaya da devam ediyor. Şimdi de sinema sektörü bunun üzerine eklendi.

Artık Teminat Vermeyecekler

Uzmanlara göre, şimdiden, bazı sigorta şirketleri, gelecekte de yeni pandemiler yaşanacağını öngörerek, sigorta teminatlarını ya durduruyor ya da iş kayıplarını sigorta teminatlarının içinden çıkarıyor.

Öyle ki, sinema endüstrisinde etkin sigortacılardan biri, yeni yapılan film sözleşmelerinin koronavirüsü kapsamayacağını açıkladı.