Tahıl koridoruna 50 milyon dolar sigorta teminatı

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk geminin yola çıktı ve Türk kıyılarına güvenli bir şekilde demirledi. Tahıl sevkiyatı ile birlikte sigorta konusu da önem kazandı. Londra sigorta pazarı, Ukrayna tahıl sevkiyatlarını güvenli bir koridordan, kargo başına 50 milyon dolara kadar sigorta kapsamına almaya hazırlanıyor.

Londra sigorta pazarı, Ukrayna tahıl sevkiyatlarını güvenli bir koridordan, kargo başına 50 milyon dolara kadar sigorta kapsamına almaya hazırlanıyor. Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali ile Londra’nın deniz sigorta pazarı, Karadeniz bölgesini yüksek riskli bölge ilan etti ve bu da sigorta maliyetlerini artırdı.

Lloyd’un sigortacısı Ascot ve komisyoncu Marsh, tahıl tüccarlarının her yolculuk için 50 milyon dolara kadar kargo teminatı sağlamaları için konsorsiyum oluşturdu. Reuters’te yer alan habere göre tahıl sevkiyatı için 50 milyon dolarlık teminat fazlasıyla yeterli olacak.

İLK GEMİ BOĞAZDAN GEÇTİ

Habere göre, diğer sigortacılar da teminat sağlamada Ascot’a katılabilecek. Haberde, Rusya’nın, Ankara ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan anlaşmanın ardından Ukrayna limanından ayrılan ilk tahıl gemisi (Razoni isimli gemi Lübnan’n Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odessa’dan hareket etti) İstanbul Boğaz’ından geçti ve Türkiye kıyılarına güvenli bir şekilde demirledi.

Lloyd’s ticari sigorta pazarındaki en büyük oyunculardan biri olan Hiscox’un, Ukrayna limanlarında sıkışıp kalan bazı gemileri sigortaladığı, ancak şu ana kadar hiçbir talep alınmadığının belirtildiği haberde Ukrayna ve Rusya’dan gelen zararlarının 48 milyon dolarlık net reasürans olduğu vurgulandı.

Haberde, bir sigorta kaynağının, herhangi bir saldırı için gemileri kapsayacak ek primin ilk maliyetlerinin, 7 günlük bir süre için bir geminin değerinin yaklaşık yüzde 3’ü olacağı belirtildi.