Trafikte büyük tehlike

Trafikte dolaşan motosikletlerin zorunlu trafik sigortası yok. Bugün trafiğe kayıtlı 3.6 milyondan fazla motosikletin sadece 1.2 milyonun zorunlu sigortası bulunuyor. Yani, her gün trafikte gördüğümüz ve sayıları her geçen gün artan motosikletlerin yüzde 66’sı sigortasız trafikte dolaşıyor. Daha açık bir anlatımla, her 3 motosikletten 2’sinin trafik sigortası bulunmuyor. İşte, asıl tehlike bu.

Peşin peşin söyleyeyim, yazacaklarım bazı kesimlerin hoşuna gitmeyecektir ama varsın gitmesin. Çünkü trafikte ciddi bir tehlike var ve çoğu kişi bunun farkında bile değil. Önce bir iki tespitte bulunayım. Salgınla birlikte hem online alışverişe hem de paket servise talep ciddi arttı. Hal böyle olunca, motorlu kuryelerin sayısı da arttı. Buraya kadar sorun var mı? Yok, hem istihdam sağlanıyor hem de vatandaşın işi görülüyor. Ancak bu kuryelerin arasında kurallara uyan da var uymayan da. Uymayan, hem kendi canını hem de başkalarının canını hiçe sayarak, kimi zaman kaldırımlara çıkarak, kimi zaman araçların aralarına dalarak bir yerlere yetişmeye çalışıyor.

Bunları niye yazdım? Malum, okullar açıldı, bazı işyerleri de normal çalışma düzenine geçti; İstanbul’da trafik yoğunluğu arttı. Geçen hafta çocukları okula götürüp getirirken dikkatimi çekti, şahit olduğum kazaların neredeyse tamamı bu motorlu kuryelerin karıştığı kazalardı. Biraz araştırma yaptım. Sadece bu yılın 8 aylık döneminde 189 bine yakın ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş ve bunların 33 bin 552’si motosikletlerin karıştığı kazalar. Otomobillerden sonra en çok ölümlü, yaralanmalı kazaya karışan ikinci araç grubu motosikletler ki, motosiklet sayısının otomobillerin üçte biri kadar olduğunu hesaba katarsak, kaza sayısının yüksekliği daha iyi anlaşılır.

Her 3 Motosikletin 2’si Sigortasız

Geçen sene ise 45 bin 700 motosiklet ölümlü, yaralanmalı kazaya karışmış ve bu kazalar sonucu da 735 kişi hayatını kaybetmiş, 40 bine yakın kişi de yaralanmış. Dikkatinizi çekerim, bunlar sadece ölümlü ve yaralanmalı kazalar. Bunun üzerine bir da meydana gelen maddi hasarlı kazaları koyacak olursak, durumun vahameti daha iyi anlaşılır.

Peki, sorun bu kadar mı? Değil, daha da büyüğü var. Trafikte dolaşan motosikletlerin zorunlu trafik sigortası yok. Bugün trafiğe kayıtlı 3.6 milyondan fazla motosikletin sadece 1.2 milyonun zorunlu sigortası bulunuyor. Yani, her gün trafikte gördüğümüz ve sayıları her geçen gün artan motosikletlerin yüzde 66’sı sigortasız trafikte dolaşıyor. Daha açık bir anlatımla, her 3 motosikletten 2’sinin trafik sigortası bulunmuyor. İşte, asıl tehlike bu.

Bu durum, hem motosiklet sahibi için hem de diğer sürücüler için büyük sorun. Sürücüler için sorun, çünkü motosikletin neden olacağı maddi hasarlı kazada, trafik sigortası olmadığından zarar sigortadan karşılanmayacak; ya sürücü hasarı cebinden ödeyecek ya da motosikletin sahibine dava açacak.

Haciz Davaları İle Uğraşıyorlar

Ama asıl sorunu yaşayacak olan, bugün için trafik sigortasını yaptırmayan 2.5 milyon motosiklet sahibi. Olası bir kazada, kusurlu olarak bir araca zarar verirlerse ve o aracın da kaskosu varsa; sigorta şirketi aracın zararını karşılar, sonra da dönüp sigorta yaptırmayan motosiklet sürücüsünden hukuk yoluyla zararın tamamını alır.

Daha bitmedi, yine olası bir kazada, motosiklet sürücüsü birinin ölümüne ya da sakatlanmasına neden olursa, işte o zaman durum kötü. Motosikletin trafik sigortası olmadığı için devreye Güvence Hesabı giriyor ve kazada ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı, sakat kalan kişiye de sakatlık tazminatı ödüyor; sonra da dönüp, motosiklet sahibinden 100 bin liraları bulan tazminatı hukuk yoluyla alıyor. Hemen belirteyim bugün, onlarca sigortasız motosiklet sahibi, bu kazalar nedeniyle kendilerine açılan haciz davaları ile uğraşıyor. Yani, trafik sigortasına 500-600 lira ödemekten kaçan motosiklet sürücüleri 100 binlerce lira ödemek zorunda kalabilirler.

Noyan Doğan/Hürriyet Gazetesi