Türkiye’de 627 bin siber saldırı gerçekleşti

2021 yılında Türkiye’de 627 bin 31 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. 2021 yılında Türkiye’de her gün 1.723, her saat 72 ve her dakika 1 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti.

WatchGuard, 2021 yılında Türkiye’de meydana gelen siber saldırılarla ilgili önemli verileri açıkladı. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı tarafından elde edilen veriler, 2021 yılında 627 bin 31 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleştiğini raporluyor.

WatchGuard Tehdit Merkezi’ne UTM cihazı Firebox’lardan gelen verilerle hazırlanan rapora göre, 2021 yılında Türkiye’de her gün 1.723, her saat 72 ve her dakika 1 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti.

YÜZDE 9’U SIFIRINCI GÜN SALDIRILARI

2021 yılında 627.031 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşirken, bu saldırıların yüzde 9’unu sıfırıncı gün (zero-day) saldırıları oluşturdu. Günümüzde birçok kurum verilerini ağlara taşırken, bu durumu fırsat bilen ve verileri elde etmek isteyen siber saldırganlar ağlara sızarak güçlü saldırılar düzenliyor. 2021 yılında 47.465 adet ağ güvenliği saldırısı yaşandı.

SORUN ŞİFRE GÜVENLİĞİNDE

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, artan saldırılara karşı şirketlerin ve bireysel kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Türkiye’de ağ güvenliğine yönelik saldırıların şifre veri tabanlarına Dark Web üzerinden hackerlerin kolay erişebilmesi olduğunu belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, bu durum karşısındaki eksikliğin en önemli nedeninin siber güvenlik önlemleri arasında bulunan şifre güvenliğinden kaynaklandığını dile getiriyor. Onarangil, şirketlerin ve bireysel kullanıcıların mutlaka güvenli ve kompleks şifreler kullanması gerektiğini aktarıyor.