Uluslararası şirket olmayı hedefimize koyduk

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli ile Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Abraş, ortaklaşa toplantı düzenlediler. Atilla Benli, 2020 yılını sektör lideri olarak kapattıklarını belirterek, “Beş yıllık strateji planımızda, yakın coğrafyamızda lider olacak bir yapıya kavuşup, dünya sigorta ligine girmek istiyoruz” dedi. Çağatay Abraş ise “Bölgesel ve yurtdışı fırsatlara bakıyoruz. Bizim alışveriş listemize girecek potansiyel fırsatlarla ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Atilla Benli, hayat dışında 8 milyar 887 milyon lira prim üretimi ve yüzde 13,04’lük pazar payı, hayat tarafında ise 3 milyar 993 milyon lira prim üretimi ve yüzde 27,67 oranındaki pazar payı ile 2020 yılını sektör lideri olarak tamamladıklarını açıkladı. Benli, emeklilik tarafında ise fon büyüklüğünü bir önceki yıla göre yüzde 36 oranında artırarak, 36 milyar TL’nin üzerine taşıdıklarını söyledi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Atilla Benli ile Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Türkiye Varlık Fonu Genel Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Abraş, ortaklaşa düzenledikleri toplantıda Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’in 2020 yılı performansını ve 2021 stratejilerini paylaştı.

Sektörde Yapıcı Rekabeti Artırıyoruz

Atilla Benli, 6 sigorta ve emeklilik şirketinin bir araya gelerek güçlü ve öncü bir şirket olan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’i oluşturduklarını belirterek, “Birleşme sonrasında pazar payımızı birleşme etkisinin üzerinde artırdık. 2 bin 578 çalışanı, 7 bin 664 dağıtım ağıyla 38 bölgede, 11,6 milyon müşterisine nitelikli hizmet veren şirket olarak, 2021 yılında prim üretiminde lider olmayı, karlı büyümeye devam etmeyi ve liderliğimizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Ülkemizin büyük yatırımlarının, insanımızın hayal ve değerlerinin arkasında Türkiye Sigorta güvencesi yer almaya devam edecek” dedi.

Atilla Benli, Türkiye Sigorta adıyla ilk poliçeyi Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusuna yaptıklarını, Akkuyu Nükleer Santrali’ne teminat verdiklerini, ardından milli haberleşme uyduları Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B’yi sigortaladıklarını ifade ederek, “Özetle, vatanımızın en diplerinden uzaya kadar nerede milli çıkarımız varsa orada Türkiye Sigorta kendi alanında var ve olmaya da devam edecek. Türkiye’mizin büyük yatırımlarının güvencesi olmaya devam edeceğiz. Bu konuda hem kapasitemizi hem gücümüzü artırarak Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda, Türkiye Sigorta olarak yerimizi almayı sürdüreceğiz. Bu, bize büyük sorumluluk yüklerken sektörde yapıcı rekabeti artırmamıza da katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Yenilikçi Ürünlerde İhtiyaç Duyulan Öncü Rolü Üstleneceğiz

Atilla Benli, maksimum katma değeri üretmeye odaklandıklarına ve ihtiyacı olan herkes için uygun sigorta çözümleri sunmayı hedeflediklerine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Sigorta olarak inovatif bakış açımızla, yenilikçi ürünlerde sektörün ihtiyaç duyduğu öncü rolünü üstleneceğiz. Sektörümüzün yapısal bir sorunu var, belirli branşlara yoğunlaşılmış, yeni ürün gelişimi az. Biz diğer şirketlerin girmek istemedikleri ancak sektörün önünü açacağı alanlarda öncü olacağız. Özellikle finansal sigortalara, sağlık sigortasına daha fazla odaklanacağız, hayat sigortası ürünlerini çeşitlendireceğiz ve siber sigortalarda sektörün merkezinde olacağız. Ama asıl önceliğimiz sigorta sektöründe rol model olmak. Sigortacılık, banka dışı finansın en önemli alanı. Burada Türkiye üzerindeki risklerin dağılımını doğru yapabilir, öncü olup, sektörü de arkamızdan getirebilirsek kamu üzerindeki risklerin büyük çoğunluğunu dünya ile paylaşabiliriz.”

2021’de de Liderliği Kovalamayı Sürdüreceğiz

Küresel salgın ve birleşme sürecinin etkilerine rağmen hem elementer, hem de hayat ve emeklilik alanlarında üretim ve karlılık açısından yılı lider tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarının belirten Benli, şu açıklamaları yaptı: “Üretim ve kârlılıkta sürdürülebilir liderlik ve küresel sigorta şirketi olma hedefiyle faaliyetine başlayan Türkiye Sigorta olarak, bu yılı da lider olarak kapatmayı planlıyoruz. Birleşmenin yarattığı sinerji alanlarının hayata geçirilmesi ve doğru yönetişim hamlelerini devam ettirerek, 2021 yılında da ülkemizin büyük yatırımlarının, insanımızın hayal ve değerlerinin sigortası olarak, her kulvarda büyümeyi ve liderliği kovalamayı sürdüreceğiz.”

Atilla Benli, herhangi bir alanda teminat bulamama sorununun Türkiye Sigorta ile çözülmüş olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu iklim olabilir, uzay olabilir, afetler olabilir. Buralarda sigortacılığa katma değer yaratan bir rol oynayacağız. Bunu yaparken de uluslararası şirket olmayı da hedefimize koyduk. 5 yıllık strateji planımızda, Doğu Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerinde yani, yakın coğrafyamızda lider olacak bir yapıya kavuşup, dünya sigorta ligine girmek istiyoruz.

Abraş: Bölgesel ve Yurtdışı Fırsatlara Bakıyoruz

Toplantıda konuşan, Çağatay Abraş, Türkiye Varlık Fonu olarak sigortayı stratejik sektör olarak gördüklerini belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Hedefimiz önümüzdeki 5 yıllık dönemde Türkiye Sigorta’yı, Türkiye’deki piyasa yapıcı rolü ile birlikte bölgesel lider haline getirmek. Yakın coğrafyalarda büyümeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede kendi organik büyümemizi gerçekleştirirken olası inorganik büyüme fırsatlarına da odaklanıyoruz. Bölgesel ve yurtdışı fırsatlara bakıyoruz. Bizim alışveriş listemize girecek potansiyel fırsatlarla ilgileniyoruz. Türkiye’deki fırsatlarla da ilgileniyoruz ama asıl önemlisi bölgesel lider olmak için diğer coğrafyadaki fırsatlar bizim için cazip. Türkiye Varlık Fonu, 2019 yılsonu rakamlarına göre 245 milyar dolarlık bir aktif büyüklüğe sahip. Bu da Türkiye Sigorta açısından ciddi bir sinerji yaratıyor. Dolayısıyla önemli projelerin büyük kısmı Varlık Fonu’nun mevcut portföyündeki şirketler üzerinden yürüyor.”