Uzmanlar yorumladı. ÖTV indirimi otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Uzmanlar, yeni ÖTV oranlarını ‘sigortagazetesi.com’a değerlendirdi. Piyasada yüksek ağırlıklı satış hacmine sahip 1.600cm³ ve altı fiyatı 250-350 bin TL civarında olan araçların fiyatlarında yüzde 10-20 bandında düşüş bekleniyor.

Haber: Aytaç NALLAR

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre binek otomobillerin ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarında değişiklik yapıldı.

Karara göre; motor silindir hacmi 1,600cm3’ü geçmeyen araçlar için; ÖTV matrahı 92.000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 45, ÖTV matrahı 92.000 TL’yi aşıp 150.000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 50, diğerleri için yüzde 80 olarak belirlendi.

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenler ve elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 kW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenler için; ÖTV matrahı 114.000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 45, ÖTV matrahı 114.000 TL’yi aşıp 170.000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 50, diğerleri için yüzde 80 olarak belirlendi.

250-300 Bin TL’lik Araçlarda Düşüş Olacak

Uzmanlar, yeni ÖTV oranlarını ‘sigortagazetesi.com’a değerlendirdi. Bu güncellemeler doğrultusunda piyasada yüksek ağırlıklı satış hacmine sahip 1.600cm³ ve altı araçların vergisiz fiyatlarında tüm vergiler dahil fiyatı 250-350 bin TL civarında olan araçların fiyatlarında yüzde 10-20 bandında düşüş (kur/hammadde fiyatları gibi diğer değişkenlerin sabit kalması varsayımıyla) görülebileceğini söylüyor.

Otomotiv Pazarı Yeniden Canlanacak

Buna bağlı olarak da son bir buçuk aydır hafif baskı altında kalan otomotiv pazarında yeniden bir canlanma görüleceğini belirten uzmanlar, şunları söylüyor:

“B segment ve C segmentin bazı modellerine yeniden talep artışı olacağını düşünüyoruz. Öte yandan, son aylarda yeniden artışa geçen sıfır araç fiyatlarından ötürü ikinci el fiyatlarda da artış eğilimi başlamıştı ancak piyasa genel olarak geçen seneye göre zayıf seyrediyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el piyasasında da hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz. Araç bulunurluğunun çip krizi/yüksek talep gibi sebeplerle göreceli olarak zayıf seyretmesinden ötürü ve talebin daha da artabileceği beklentimizden ötürü ikinci el araç fiyatlarında kısa vadeli bir düşüşün ardından yeniden yukarı yönlü bir ivmelenme bekleriz.”

Uzmanlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kararın ardından, 858 bin adetlik hafif araç pazarı beklentimizi 888 bin adet olarak güncelliyoruz. Kararın, halka açık otomotiv şirketlerinin BIST’teki piyasa değerlerine ilk etkisinin en çok pozitiften en az pozitife doğru; i) DOAS ii) TOASO iii) FROTO şeklinde olmasını bekleriz. Orta/uzun vadede ise Stellantis’in yeni elektrikli ve/veya hibrit aracını Türkiye piyasasına 2022 yılı içinde süreceğini ve düşük ÖTV dilimi beklememizden ötürü, yeni ÖTV matrahlarından ötürü oluşacak pazar yapısının, TOASO’nun hem cirosuna hem kârlılığına DOAS’tan daha olumlu etki göstermesini bekleriz.”