Zurich, 6 milyar dolarlık pazara giriyor

Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, evcil hayvan sigortası pazarına girdiklerini belirterek, dünyada evcil hayvan pazarının 200 milyar dolar, Türkiye’de ise 200 milyon dolar olduğunu belirterek, “Kovid-19 döneminde bu trend ciddi arttı Pazarın yüzde 50 büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye’de 600 milyon dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Neredeyse birçok sektörden daha büyük bir hacme sahip. Pet sigortası ise dünyada 6 milyar dolarlık bir pazar ve önümüzdeki 10 yılda bu pazarın 12 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, Türkiye’de ilk gerçek anlamda evcil hayvan sigortasını çıkarttıklarını ve Neşeli Patiler Evcil Hayvan Sigortası’nın insanlara sunula sağlık sigortası ile birebir aynı teminatları içerdiğini söyledi. Yıldız, sigortayı çıkartmadan önce detaylı araştırmalar yaptıklarını da belirterek, araştırma sonuçlarının çarpıcı olduğunu kaydetti.

Kedi köpek sahipliği veya evcil hayvan sahipliğinin tüm dünyada çok büyük bir sektör olduğunu ifade eden Yıldız, maması, tasması, bakımı dahil dünyada 200 milyar dolarlık bir pazar olduğunu söyledi. Yıldız, önümüzdeki 10 yıl içinde bu 200 milyar dolarlık pazarın 325 milyar dolara çıkacağına ve yüzde 50’lerde bir büyümenin yaşanacağına değinerek, şunları söyledi:

Sadece Bir Şirketin Piyasa Değeri 60 Milyar Dolar

“Kovid-19 döneminde bu trend çok ciddi arttı. Türkiye’ye baktığımızda pazarın yaklaşık 150-200 milyon dolar olduğu öngörülüyor. Bu da sadece mama pazarı, topladığınızda 300-400 milyon doları buluyor. Bunun da yüzde 50 artacağını varsayarsak, 500-600 milyon dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. İşin ciddi bir rakamsal boyutu var, neredeyse birçok sektörden daha büyük bir hacme sahip. Bu hacimde büyüyen başka sektör yok; maması, bakımı, aksesuarı dediğimizde çok geniş bir alanı kapsıyor. Mesela, hayvan sağlığı üzerine laboratuvar hizmeti veren bir-iki şirket var, sadece bir tanesinin piyasa değeri 60 milyar dolar. Türkiye’deki borsa hacminden daha büyük. Amerika’da yeni bir şirket çıktı, marketlere günlük taze pişmiş hayvan maması servis ediyor; piyasa değeri 7 milyar dolara geldi ve halka açıldı. Yani, dev bir piyasadan bahsediyoruz.”

Sigorta Pazarı 10 Yılda 12 Milyar Dolara Çıkacak

Yılmaz Yıldız, evcil hayvan sigortalarına da değinerek, pet sigortası denilen sigortaların dünyada 6 milyar dolarlık bir pazar olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki 10 yılda bu pazarın 12 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor” dedi. Türkiye’de, her 5 hanede birinde evcil hayvan bulunduğuna dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı:

“Çok detaylı araştırmalar yaptırttık. Harcamalara bakıyoruz, kedi-köpeği olanların yüzde 70’i yılda sadece veteriner, mama ve benzeri temel ihtiyaçlar için yaklaşık 1500 TL harcıyor. Bir yüzde 25’lik bölüm, 1500 ila 3500 arası harcıyor. Bir yüzde 5-10’luk bölüm de 3 ila 6 bin lira yılda evcil hayvanına para harcıyor.

Yılda 1440 Liraya Evcil Hayvan Sigortası

Yılmaz Yıldız, pazara yeni sundukları Neşeli Patiler Evcil Hayvan Sigortası’ndan da bahsetti. Yıldız, Türkiye’de ilk gerçek anlamda evcil hayvan sigortasını çıkarttıklarını belirterek, şunları söyledi:

“İnsan sağlık sigortası neyse birebir aynısını evcil hayvanlar için de uyguluyoruz. Premium paketimiz var, burada acil durum ve hastalıklar için bir kere yatarak tedavi var, ayakta tedavi var. Üçüncü şahıs sorumluluk var yani üçüncü şahıslara verebilecekleri zararları kapsıyor. Öğretim görevlisi grubuyla bunları oluşturduk ve başına gelebilecek evcil hayvanınızın her şeyi kapsayan bir sigorta geliştirdik. Bu arada Türkiye’de kedi ve köpeği olanlara baktığımızda yılda 5 ile 6 kez de zaten veterinere gidiyorlar. Çıkarttığımız sigorta rutin muayeneleri de kapsıyor. Sigortanın fiyatı ise aylık 120 lira, yıllı da 1440 lira ve başka hiçbir şey ödenmiyor. Türkiye’deki 5 milyon evcil hayvan sahibi için çok büyük bir kolaylık olacağını ve bu ürünün başka ürünlerin de önünü açacağını düşünüyoruz. Bu arada dünyadaki örnekleri ile de birebir aynı, hatta bazı açılardan daha bile iyi bir ürün.”

Yılmaz Yıldız, sigortanın satışı ile özellikle barınakların ve hayvanların daha iyi bakımı içinde sosyal sorumluluk desteği vereceklerini de açıkladı.

Rakamlarla Dünyada ve Türkiye’de Evcil Hayvan Pazarı
  • Dünyada en fazla hayvan sahipliği yüzde 70-80 ile Arjantin ve Meksika’da. Arjantin’de konutların yüzde 70’inde en az bir evcil hayvan bulunuyor.
  • Türkiye’de ise konutların yüzde 20’sinde en az bir evcil hayvan bulunuyor. Her 5 haneden 1’inde evcil hayvan bulunuyor.
  • Türkiye’deki evcil hayvan sahipliğinin yüzde 10’u kedi-köpek, yüzde 10’u kuş, balık gibi diğer hayvanlar. Hayvan sahipliğinin yüzde 40’ı da kuş.
  • Evcil hayvan pazarı dünyada 200 milyar dolarlık pazar.
  • Türkiye’deki pazarın büyüklüğü 150-200 milyon dolar.
  • Türkiye’de 5 milyon kedi-köpek var. 20 milyon da sokak hayvanı bulunuyor.
  • Pet sigortası 6 milyar dolarlık bir pazar.