Obalı: 2021’i 100 milyar lira ile kapatırız

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, sigorta sektörünün, 2021’in ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. Obalı, sektörün, 100 milyar liralık bir prim üretimi ile seneyi kapatacağını vurguladı. Obalı, motor sigortalarında ilginç gelişmeler yaşandığını ve trafik sigortasında primlerin düştüğünü kaydetti.

https://youtu.be/MNqcJRCiO88
Editör: Aytaç NALLAR

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, sigorta sektörünün 2021’i, 100 milyar lira prim üretimi ile kapatacağını açıkladı. Obalı, sektörün, 2021’in ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. 2020 yılında, sektörün, yüzde 19’luk büyüme gerçekleştirerek, 82 milyar liralık prim üretimi ile yılı kapattığını belirterek, “Ağırlıklı olarak yüzde 15 civarında enflasyon mertebesinde bir büyüme söz konusu. Ama şöyle değerlendirmek lazım; hayat tarafında geçen yılki baz etkiyi dışarıda bıraktığımızda, özellikle hayat dışı tarafa baktığımızda, yüzde 21’lik bir büyüme görüyoruz ki, bu da bizi son derece sevindiriyor. Dolayısı bu ivme ile giderse sektörümüzün 100 milyar lira civarında bir prim üretimiyle yılı kapatabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Bir Milyar Liralık Tazminat Ödendi

Özgür Obalı, salgının, hayatın ve sağlığın önemini ortaya koyduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada hayat ve sağlık sigortalarına dikkat çekmeden geçemeyeceğim. Geçen senenin mart ayında 2021’in Mart ayına kadar geçen sürede hayat sigortalarında sektör 750 milyon liralık bir tazminat üstlendi. Sağlık sigortaları tarafına bakarsak da orada da 108 milyon liralık bir tazminat ödenmiş. Sene başından bu yana bakarsak da 70 milyon liralık tazminat daha ödendiğini görüyoruz. Dolayısıyla son 3-4 ayda ciddi anlamda bir sağlık tazminatı karşılanmış. Bu da sigortanın ne kadar önemli ve değerli enstrüman olduğunu bize gösterdi. Burada sigorta sektörünün hem operasyonel anlamda hem de talepleri karşılama anlamında pozitif yönden ayrıştığını görüyoruz. Baktığımızda 900 milyon liranın biraz üzerinde, 1 milyar liraya yaklaşan bir tazminat ödenerek, sigortalıların yanında olduğunu sektör gösterdi.”

Trafik Sigortasında Primler Düşüyor

Branşlardaki gelişmelere de değinen Özgür Obalı, motor sigortalarında ilginç gelişmeler yaşandığını söyledi. Trafik sigortasında yüzde 4’lük büyüme olmasına karşın kişi başına düşen primde azalma olduğunu, ortalama primin 800 liralardan, 700 liralara indiğini vurgulayan Obalı, “Bu da şunu gösteriyor ki, havuzları büyütebildiğimiz, sigortalılığı artırabildiğimiz çerçevede bunun primleri mutlaka pozitif yansıdığını görüyoruz. Biz sonuçta sektör olarak hep tüketicinin lehine bir şeyler yapma konusunda gerçekten önemli çabalar sarf ediyoruz” dedi.

Sağlıkta Bir Yılda 570 Bin Yeni Sigortalı Kazandık

Özgür Obalı, sağlık sigortaları hakkında bilgi vererek, “Sağlık sigortasındaki büyüme gerçekten ciddi anlamda bizi heyecanlandırıyor” dedi. Obalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel sağlık sigortası primleri 2.8 milyardan 3.1 milyara çıktı ama tamamlayıcı sağlık primleri 367 milyon liradan 629 milyon liraya çıktı. Primde yüzde 13 bir artış var. Sigortalı sayısı bence daha önemli. 80 bin adet özel sağlıkta yeni sigortalı görüyorken; geçen yılın mart ayından bu yılın mart ayına 570 bin tamamlayıcı sağlık tarafında sigortalı kazanımı olduğunu görüyoruz. Bu da gerçekten sağlık tarafındaki farkındalığın artması nedeniyle sağlık sigortalarına olan ilginin arttığını gösteriyor.”