‘7.5 milyar avroyu rahat öderdik’

AXA CEO’su Yavuz Ölken, depremin, sigorta sektörü üzerine etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Deprem nedeniyle sigorta sektörünün toplamda 3.5 milyar avro hasar ödeyeceğini belirten Ölken, “Son verilere göre de sektör 3 milyar liraya yakın hasar ödemesi gerçekleştirdi. Bu çok kısa sürede çok önemli bir hasar tasfiyesidir. DASK’ın hasar ödemesi de 6.5 milyar TL’ye yaklaştı” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

AXA CEO’su Yavuz Ölken, sigortalılık oranının yukarı çekilmesi halinde deprem gibi afetlerde ülkenin ve ekonominin üzerindeki yükün de o kadar aşağı ineceğini söyledi. Ölken, depremin, sigorta sektörü üzerine etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ölken, Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), verileri ışığında sigorta sektörünün, depremde 2.5 milyar avro hasar ödeyeceğini belirterek, DASK’ın da 1 milyar avroya yaklaşan bir hasar ödemesi olacağını ve toplamda sigorta sektörü açısından 3.5 milyar avroya, 70-80 milyar liraya yakın bir hasardan söz edildiğini kaydetti. Son verilere göre de sigorta sektörünün 3 milyar liraya yakın hasar ödemesi gerçekleştirdiğini ifade eden Ölken, “Bu çok kısa sürede çok önemli bir hasar tasfiyesidir. DASK’ın hasar ödemesi de 6.5 milyar TL’ye yaklaştı” dedi.

ASIL SORUN PENETRASYONUN DÜŞÜK OLMASI

Yavuz Ölken, depremin etkilediği illerdeki sigortalı hasar oranlarını da paylaştı. Konut, küçük işletmeler, büyük işletmeler olarak bakıldığında; Adana’da yüzde 4,55 hasar oluştuğunu, Adıyaman’da bu oranın yüzde 37’nin üzerine çıktığını, Hatay’da yüzde 45’lerde, Kahramanmaraş’ta yüzde 32’lerde, Gaziantep’te yüzde 8’lerde, Malatya’da yüzde 32’lerde olduğunu vurguladı.

Yavuz Ölken, asıl sorunun sigortalılık oranının düşük olması olduğuna dikkat çekerek, “Deprem bölgesinde DASK’ın oranı yüzde 49’larda; ülke ortalaması ise yüzde 55’lerde. Yani, her 100 konuttan 55’i sigortalı. İhtiyari sigortalar dediğimiz bireysel sigortalarda ise bu oranlar yüzde 30-35’lerde” şeklinde konuştu.

EKONOMİNİN YÜKÜNÜ AŞAĞI ÇEKERDİK

Yavuz Ölken, sigortalılık oranının yüksek olması halinde, depremde, sigorta sektörünün 7.5 milyar avro hasar ödeyebileceğine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DASK’ta sigortalılık oranı yüzde 50’lerde ve ödenecek hasar 1 milyar avro. Eğer tamamı sigortalı olsaydı 2 milyar avro hasar ödenirdi. İhtiyari sigortalar ve KOBİ’lerde sigortalılık oranları yüzde 35’lerde değil de yüzde 100’lerde olsaydı, sigorta sektörünün ekonomiye döndüreceği tutar 7.5 milyar avro olurdu. Sigorta sektörü bu rakamı çok rahatlıkla öderdi. Dolayısıyla bizdeki penetrasyon dediğimiz sigortalılık oranını ne kadar yukarı çıkarabilirsek ülkenin ve ekonominin üzerindeki yük de o kadar aşağı düşecektir.”

Yavuz Ölken, depremde 8’inci haftaya girildiğini ve bundan sonraki dönemde bazı önlemlerin alınması gerektiğini de belirterek, “Biraz daha ateş söndükten sonra sektör olarak, SEDDK ile de bir araya gelerek bu depremde neler öğrendik, alacağımız dersler neler, hasar ödemesinin ötesinde sigortalılık oranlarını nasıl artırırız; bunları konuşmamız lazım” dedi.