7 soruda işverene EYT kıdem tazminatı kredi desteği

İşverenlerin EYT’den emekli olan olacak çalışanlara kıdem tazminatını ödeyebilmeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli EYT Destek Paketi için başvurular başladı. Peki, şartlar neler, nereye başvurulacak, ödemeler kime yapılacak? İşte, EYT Kredi Destek Paketi hakkında merak edilenler.

Yazan: Oben ÜNÜVAR

İşverenlerin EYT’den emekli olan olacak çalışanlara kıdem tazminatını ödeyebilmeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli EYT Destek Paketi için başvurular başladı.

EYT düzenlemesi işverenin üzerinde kıdem tazminatı yükü oluşturdu. Bu yükü de Hazine ve Maliye Bakanlığı üstleniyor. Bu kapsamda işverene, Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli, kredi imkanı sunulacak. Kredi, düşük faizli, 36 ay vadeli ve 6 ay ödemesiz olacak. Kredi için de 50 milyar TL’lik limit ayrıldı. Kredi tutarı çalışanın hesabına kıdem tazminatı karşılığı olarak yatırılacak.

İşverenler, KGF kapsamında Hazine destekli EYT Kredi Destek Paketi için başvurmaya başlayabilir. Peki, şartlar neler, nereye başvurulacak, ödemeler kime yapılacak? İşte, EYT Kredi Destek Paketi hakkında merak edilenler.

1-Kredi desteğinden kimler yararlanacak?

KOBİ ve KOBİ dışı firmalar EYT Destek Paketi’nden yararlanacak. KOBİ’lere 13.3 milyon TL, KOBİ dışı şirketlere 28.5 milyon TL’ye kadar kredi imkanı sağlanacak.

2-Kredi için hangi bankalara başvurulacak?

Kamu ve özel bankalar ile katılım bankalarına başvurulabilecek.

3-Kefalet oranı ne olacak?

KOBİ’lerin kullanacakları kredi için yüzde 75, KOBİ dışı şirketlerin kullanacakları kredi için yüzde 70 kefalet oranı olacak.

4-Kredinin şartları neler olacak?

6 ay vadesiz ve 36 ay vadeli kredi kullandırılabilecek.

5-Kredinin faiz ve kar payı oranları ne olacak?

24 aya kadar vadeli kredilerde TLREF artı 200 baz puan (Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı) (bugün için TLREF 9,14 olarak uygulanıyor) olarak uygulanacak. 24 ay üzeri kredilerde ise TLREF artı 300 puan olarak uygulanacak.

6-İşletmeler kaç çalışanın kıdem tazminatı için kredi desteği alabilecek?

Belirlenen faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatını ödemek için verilecek kredi desteği. Daha fazla çalışanın kıdemi ödenmek isteniyorsa alınacak kredi için uygulanan faiz ve kar payı krediyi verecek banka tarafından belirlenecek.

7-Kredi işverene mi verilecek?

Krediyi işveren kullanacak ancak kıdem tazminatı çalışana doğrudan ödenecek. Yani banka, çalışanın hesabına kıdem tazminatını yatıracak; işverene parayı ödemeyecek.