9 ayda afetlerin yarattığı kayıp 300 milyar dolar

Aon, bu yılın ekim ayında dünya çapında meydana gelen doğal afet olaylarının etkisini değerlendiren aylık Küresel Afet Özeti raporunu yeniledi. Rapora göre, sadece Avrupa’da, afetler, 6,9 milyar eurodan fazla ekonomik kayıp yarattı. Yılın 9 aylık döneminde ise dünya üzerinde yaşanan 310 doğal afetin yarattığı ekonomik kayıp 300 milyar doları buldu.

Aon’un raporuna göre bu yılın ocak-eylül döneminde meydana gelen 310 doğal afetin yarattığı ekonomik kayıp, 300 milyar doları geçti. Bunun 100 milyar dolarından fazlası ABD’de de meydana gelen afetlerden kaynaklandı. Avrupa’da meydana gelen afetlerin ekonomiye maliyeti ise 10 milyar doları geçti. Asya’da meydana gelen afetlerin yarattığı ekonomik kayıp ise 70 milyar doları geçti. Orta Doğu’da meydana gelen afetlerin ekonomiye maliyeti ise 3 milyar doları buldu. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Pasifik Adalarının içinde bulunduğu okyanus ülkelerinde ise afetlerin ekonomiye maliyeti 4 milyar doları buldu.

Avrupa’nın Afetlerle Başı Dertte

Bu yılın ekim ayında ise Avrupa’da, Alex fırtınasından sonra güneydoğu Fransa’daki Alpes-Maritimes ve kuzeybatı İtalya’daki Piemonte’de yıkıcı seller meydana geldi. Yetkililer başlangıçta toplam ekonomik kayıpları yaklaşık 2,7 milyar euro olarak tahmin ederken, sigortacılar yüz milyonlarca euro ödeyecek.

Avrupa’da sadece ekim ayında meydana gelen afetler şöyle sıralandı:

  • Doğu Ukrayna’da büyük orman yangınları.
  • Kuzeybatı Fransa’da Rüzgar Fırtınası Alex.
  • Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın bazı kısımlarını etkileyen şiddetli hava koşulları.
  • Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da sele neden olan şiddetli yağmur.
  • Batı Avrupa’nın bazı bölgelerini vuran rüzgar fırtınası Barbara.
  • Doğu Ege Denizi’nde açık denizde deprem.
  • İrlanda ve Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerini etkileyen kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurlar.

Fransa, İtalya’daki Selin Maliyeti 3 Milyar Dolar

Ekim ayında Fransa ve İtalya’daki yıkıcı sel felaketinin etkisinin başlangıçta 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Tropik kasırgalar ve uzun süreli muson yağmurları Asya’ya daha fazla hasar ve kayıp getiriyor. Ege Denizindeki deprem Türkiye ve Yunanistan’ı etkiledi. Batı Amerika’da yangınlar Kaliforniya, Oregon ve Colorado’yu etkiledi. California’da, yangın bin 555 yapıyı yok ederken, 280 binaya da hasar verdi. California, Colorado ve Oregon’daki yangınların ekonomik maliyetleri 13 milyar doları aşacak. Sigortacılar, 8 milyar dolarını aşan ödemelerle karşı karşıya.

7-8 Ekim’de Kuzeydoğu’da şiddetli fırtınanın yaratacağı toplam ekonomik kayıpların 235 milyon doları olduğu tahmin ediliyordu ve çoğu sigorta kapsamındaydı.

10-12 Ekim tarihleri arasında Gürcistan, Carolinas ve Orta Atlantik boyunca sel ve kasırgaların yarattığı etkinin yarısı kamu ve özel sigortacılar tarafından karşılanmak üzere 4 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

25-28 Ekim’deki erken mevsim kış fırtınası, ABD’de Oklahoma, Teksas’ı etkiledi. Toplam ekonomik ve sigortalı zararın 125 milyon doları geçmesi bekleniyor.