Sincek: Altın fonunun getirisi yüzde 60’ı geçti

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, toplam emeklilik fonları içinde faizsiz fonların ağırlığının yüzde 20’lere geldiğini ve BES’teki 165 milyar liralık fon büyüklüğünün içinde faizsiz fonların 30 milyar TL’yi aşan büyüklüğe ulaştığını söyledi. Sincek, fon getiri oranlarında da reel getiride son 2-3 yıldır pozitif ayrışma yaşandığını kaydetti.

Editör: Aytaç Nallar

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, BES fonlarının 2020’de ciddi reel getiriler sağladığını belirterek, “Enflasyon hayatımızın her alanında var. BES fonları özelinde baktığımızda sektörün ağırlıklı ortalaması yüzde 21’ler civarında. Ekim sonu itibariyle eylül sonu enflasyonumuz yüzde 8’ler civarında. Yaklaşık yüzde 12’lik bir reel getiriden bahsediyoruz. Yıllar itibariyle baktığımızda geçen sene de iyi bir seneydi; yüzde 27’lik reel getiri sağlandı, yüzde 14’lere yakın bir reel getiri mevcuttu” dedi.

Faizsiz Fonların Getirileri Yüzde 30’larda

Ayhan Sincek, faizsiz fonların 10 yıl önce hayatımıza girdiğini, 2010’da ilk fonların kurulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Baktığımızda hem hisse özelinde ayrışma var katılım endeksinden kaynaklı konvansiyollere göre hem de katılım fonlarının kompozisyonunun ayrıştığını görüyoruz. Böyle olunca da arada yaklaşık 10 puanlık fark var, faizsiz fonlar lehine. Faizsiz fonların bugüne kadar ortalamaları yüzde 30’lar civarında, bu nominal getiri, enflasyonu düşersek yüzde 22 reel getiri anlamına geliyor.”

Döviz Fonlarında da Ciddi Bir Artış Var

Ayhan Sincek, bu yıl özelinde bakıldığında faizsiz fonların, hem hisse tarafında iyi bir performans sergilediğini, fon dağılımına bakıldığında da altın fonlarının konvansiyonellere göre oldukça fazla getiri sağladığını vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı:

“Sadece altın fonunun getirisi yüzde 60’ları geçti. Döviz fonlarında da ciddi bir artış var. Ekonomideki hızlı değişim, altının yükselmesi, dövizin yükselmesi ve emeklilik şirketlerinde buna karşılık gelen fonların olması bir farkındalık yarattı. Diğer bir konu da BES, 17’inci senesini tamamladı ve birikimler de büyümeye başladı. 50 bin, 100 bin, 500 bin liralık birikime ulaşan müşteriler var. Bu müşteriler de birebir fonlarını takip etmeye başladılar. Aynı mobil bankacılıkta olduğu gibi bizde de hemen hemen tüm şirketlerin mobil şubeleri var, fon değişikliği yapılabiliyor. Birebir bankacılıkta yaptığınız işlemleri BES hesabında da yapmanız mümkün, her gün birikiminizi takip etmeniz mümkün. 2021’deki planlar içinde de tasarrufun öneminden ve BES’in ağırlığının artırılacağından bahsediyor.”