Anadolu acenteleri kötü günler geçiriyor

SAİK Başkanı Levent Korkut, Anadolu’daki sigorta acentelerinin kötü günler geçirdiğini, bu acentelerin hayatta kalmasının sigorta sektörü için önemli olduğunu söyledi. Levent Korkut, TSB’nin, Sigorta Haftası nedeniyle düzenlediği ‘Sigorta Sektörü Pandemide Nasıl Bir Sınav Verdi? Trafik Sigortasındaki Son Gelişmeler’ konulu panelinde konuştu. Korkut, acente komisyonlarının artırılması gerektiğini de vurguladı.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut, sigorta bilincinin artmasında, sigortanın tabana yayılmasında sektörün bugüne gelmesinde ağırlıklı yükü taşıyan kesimin acenteler olduğunu söyledi. Salgından tüm sektörlerin olduğu gibi sigorta sektörünün de etkilendiğini, tüketicilerin pandemide sigorta harcamalarını kısmak istediklerini belirten Korkut, “Bizler acente olarak sigortalılarla sadece iş ilişkisi içerisinde değiliz. Bizim müşterilerimizle birlikte aynı zamanda gönül bağımız var. Düşünün ki, bu kişiler servetlerini, evlerini, sağlıklarını, çocuklarının geleceklerini hepsini bize emanet ediyorlar. Milyonlarca liralık fabrikalarını bizim aracılığımız ile sigortalıyorlar. Burada yapacağımız ufak bir hata, bu kişilerin tüm birikimlerinin bir anda yok olmasına ve özellikle bize ve sektöre olan güvenin sarsılmasına neden olur” dedi.

Meslektaşlarımız Kötü Günler Yaşadı, Yaşamaya Devam Ediyor

Levent Korkut, tüm olumsuzluklara rağmen, salgında ciddi bir kayıp yaşamadıklarını vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı:

“Ancak Anadolu’da, özellikle küçük yerleşim yerlerinde, özellikle oto sigortası nedeniyle ve özellikle de haksız rekabet ve kötü uygulamalar hem de poliçe fiyatlarındaki aşırı düşüş nedeniyle meslektaşlarımız kötü günler yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bu acentelerimizin hayatta kalması gerçekten sektör için ve hepimiz için çok önemli. Ülkemiz sigortacılığının geliştireceksek bu meslektaşlarımızın sayesinde geliştireceğiz. Zira büyüme potansiyeli Anadolu’da, o ücra köşede, o sahada.”

Fünyesi Çekilmiş Bombayı Masamızda Bulduk

Levent Korkut, pandeminin, satış odaklı anlayıştan, hizmet odaklı ve güven odaklı anlayışa yönelmeyi gösterdiğini ifade ederek, “Ancak bu dönem acente olarak sadece pandemi şartlarıyla mücadele etmedik. Penetrasyonu arttırmak, maliyeti düşürmek, yersiz ve asılsız bahanelerle kanunen yetkili kılınan acente ve broker dışında yeni satış kanalları ile de mücadele ettik. 9 Mayıs 2020 tarihinde hayatımıza mesafeli satış yönetmeliği geldi ve hiçbir dahlimiz ve bilgimiz olmadan bir sabaha karşı böyle bir fünyesi çekilmiş bombayı masada bulduk ve bir yıldan uzun süredir üzerinde çalışıyoruz. İnşallah yakın bir dönemde güzel bir yönetmelik yayınlanacak, herkesin kazanacağı bir model çıkacak” dedi.

Beklentimiz Acente Komisyonlarının Yükseltilmesi

Levent Korkut, pandemi sonrası ekonomik büyüme ile birlikte acente olarak işlere daha sıkı sarılacaklarına da değinerek, “Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler ile iş süreçlerimize entegre edecek ve çağın gerisinde kalmamaya çalışacağız. Bu süreçte sigorta şirketlerinden, kurumlarından beklentilerimiz, özellikle acente komisyonları yükseltilmesidir” dedi.

Geleneksel Satış Yöntemiyle Teknolojiyi Birleştirelim, Rakip Yapmayalım

Levent Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa’da gelişen teknolojiye ayak uydurmak bahanesiyle 25 bin tane satış danışmanının görevine son verildi. Bunun yerine IT yatırımı yapıldı. Sonuç ne oldu? Sonuç gerçekten çok kötü oldu. Poliçe satışlarında yüzde 34 azalma oldu. Geleneksel satış yöntemiyle teknolojiyi birleştirme çok önemli. Bunları birbirine rakip yapmayalım. Alternatif satış kanalı olarak düşünmeyelim. Mevcut acenteyi geliştirecek, ona destek verebilecek, penetrasyonu sağlıklı büyütebilecek ve sigortalıların sektöre duyacağı güveni daha da ileriye taşıyabilecek bir hale getirirsek hep beraber sektörü daha sağlıklı büyütebiliriz diye düşünüyorum.”