Anadolu Hayat Emeklilik finansal sonuçlarını açıkladı

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, aktif büyüklüklerinin yüzde 32,9 oranında artarak, 36 milyar TL’yi aştığını, şirketin net kârının ise 519,3 milyon TL düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Anadolu Hayat Emeklilik, 2020 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, şirketin aktif büyüklüğünün yüzde 32,9 oranında artarak, 36 milyar TL’yi aştığını söyledi. Ertürk, kovid-19 salgını tüm dünya ve sektörler üzerindeki etkisini sürdürürken tüketici davranış ve önceliklerinde değişimi de beraberinde getirdiğini belirterek, bu çerçevede 2020 yılı güvence ve tasarruf bilincinin arttığını, ürün ve hizmetlere ulaşmada dijital kanalların öne çıktığını kaydetti.

Ekonomiye katma değer yaratmaya devam ettiklerini ifade eden Ertürk, “Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü yüzde 32,9 artarak 36,1 milyar TL’ye, öz kaynakları ise yüzde 24,1 artarak 1,6 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin net kârı ise 519,3 milyon TL düzeyinde gerçekleşti” dedi.

Ertürk: Fon Büyüklüğü 30,5 Milyar TL’yi Aştı

Yılmaz Ertürk, 30. kuruluş yıl dönümünü kutladıkları 2020 yılında gerek büyüme gerek pazar payı ve gerekse piyasa değeri açısından başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“2020 yıl sonunu, gönüllü ve otomatik katılım toplamından oluşan bireysel emeklilik sistemi fon büyüklüğünde özel emeklilik şirketleri arasında ilk sırada tamamladık. Şirketimizin fon büyüklüğü yüzde 33,1 artışla 30,5 milyar TL’yi, katılımcı sayısı ise yüzde 5,9 artışla 1,9 milyon kişiyi aştı. Hayat sigortalarında ise 1,7 milyar TL tutarındaki prim üretimi ile sektör ortalamasının üzerinde büyüdük. 2020 yılında başta mobil uygulamamız AHE Mobil olmak üzere, dijital kanallardaki teknoloji uygulamalarımızı genişleterek müşteri deneyimini en üst mertebeye taşıma yönündeki çalışmalarımızı kesintisiz sürdürdük. Kurumsal internet sitemiz üzerinden online satışını yaptığımız ürün sayımızı artırdık.

Halen sektörümüzde ilk ve tek olan robot fon danışmanlığı hizmetimiz FonMatik ROBO, hızlı bir şekilde büyüdü. Bu hizmetimizden yararlanan bireysel emeklilik katılımcılarımız, birikimlerini kendilerine en uygun fonlarda tatminkâr reel getirilerle değerlendirme imkânı buldular. Şirketimiz, 2020 yılında ayrıca, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne kabul edilen ilk ve tek sigorta ve emeklilik şirketi oldu. Anadolu Hayat Emeklilik olarak 2021 yılında da dengeli ve istikrarlı büyümeye, inovasyon ve dijitalleşme vizyonumuzla müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler üretmeye, ülkemiz ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.”