Koç: Artık bir araca iki poliçe yetmiyor

Neova Sigorta CEO’su Özgür Bülent Koç, geçtiğimiz haftalarda Bursa’da tırın neden olduğu ve 4 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı, 20’den fazla da aracın da ağır hasar gördüğü kazayı sigortacı gözüyle değerlendirdi. Koç, kazanın 8 milyon liralık bir zarara neden olacağını söyledi.

Editör: Aytaç NALLAR

Neova Sigorta CEO’su Özgür Bülent Koç, artık bir araca iki poliçe yetmediğini, kasko ve trafik sigortasının yanında ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırarak, tam koruma alınması gerektiğini söyledi. Koç, Bursa’da tırın neden olduğu ve 4 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı, 20’den fazla da aracın da ağır hasar gördüğü kazayı sigortacı gözüyle değerlendirdi.

Bursa’daki Kazada Zarar 8 Milyon Lira

Özgür Bülent Koç, tır faciasının 7-8 milyon liralık zarara neden olacağını, bunun yarısının maddi yarısının da bedeni zararlardan kaynaklanacağını vurguladı. Bu zararı tek başına trafik sigortasının karşılamayacağını, çünkü trafik sigortasının bir üst limiti olduğunu ifade eden Koç, “Toplamda 4 milyon 300 bine kadar bedeni zarar tazminatı ödenebiliyor maksimum ve bu da her bir kişi için 430 bin lira ile sınırlı. Diyelim ki, 4 kişi vefat etti ve onların tazminatları kişi başı bir milyon lira tutsa, toplamda 4 milyon lira çıkıyor. Sanki sigorta karşılıyormuş gibi düşünülüyor ama karşılamıyor. Her bir vefat için 430 bin lirası karşılanıyor. Bu işin bedeni kısmı. Diğer tarafta maddi kısmında da ciddi yük var. 20 civarında araçta çok ağır hasar var. Bugün ortalama 200-250 bin liradan alsanız araçların bedellerini, kabaca 4 milyon liralık bir hasardan söz ediyoruz. Burada da trafik sigortasının karşıladığı kısım maksimum 86 bin lira; üzeri yine araç sahibinin sorumluluğuna kalıyor” dedi.

260 Liraya Riskten Kurtulmak Mümkün

Özgür Bülent Koç, bu sorunun çözümünün basit olduğuna da değinerek, ek teminat olarak alınacak ihtiyari mali mesuliyet teminatı olduğunu söyledi. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhtiyari mali mesuliyet sigortasını; zorunlu sigortaların aldığı teminatların yetmemesi durumunda devreye giren ikinci bir sigorta türü olarak düşünün. Primi de çok ucuz; mesela şöyle ifade edeyim, normalde yıllık 750 TL’ye limitsiz ihtiyari mali mesuliyet sigortası satın alabiliyorsunuz. Otomobiller için de prim 260 lira. Çok ucuz primlerle bu riskten tamamen kurtulabilme imkanı var, sigortalıların.”

Araç Değerleri Yükseldi

Özgür Bülent Koç, Bursa’da yaşanan kazanın nadir kazalardan olduğunu ancak İstanbul’da veya Ankara’da çok rahatlıkla birkaç milyon lira değerindeki bir araca çarpıp, birkaç yüz bin lira hasar verilebileceğini ifade ederek, araç değerlerinin yükseldiğine dikkat çekti. Koç, “Zorunlu trafik sigortası ve hatta kasko sigortası hatta ihtiyari mali mesuliyet teminatının bile yeterli olmadığı bir kazaya karışmamız artık çok düşük bir ihtimal değil. Bizim buna ek birtakım korumalar almamız gerekiyor. Ben mesela, ihtiyari mali mesuliyet sigortasını müşterilerimize, eşime, dostuma; tanıdığım herkese öneriyorum. Artık bir araca iki poliçe yetmiyor. Kasko ve trafik yetmiyor bir de üçüncü ve çok daha ucuz bir poliçe alarak tam koruma sağlamak gerekiyor” şeklinde konuştu.