Atila Benli’den dikkat çeken trafik sigortası açıklaması

TSB Başkanı Atilla Benli, Meclis’ten geçmesi beklenin trafik sigortası ile ilgili düzenleme ile ödenecek tazminatların ulusal yaşam endeksine göre hesaplanacağını belirterek, “Biz sektör olarak tazminatı doğrudan, hiçbir mağduriyet yaratmadan, sigortalıya ödemek ve net, anlaşılır, şeffaf hesaplama yöntemleri ile ödemek istiyoruz” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, trafik sigortasının, hem araç sahipleri hem de kazalarda mağdur olanlar için önemli bir sigorta olduğunu belirterek, trafik sigortası ile ilgili 2015 yılında, kanunda değişiklikler yapılarak, mağdurlara ödenecek tazminatın hesaplanmasında şeffaf, bilinir, hangi yöntemle nasıl hesaplanacağına yönelik düzenleme yapıldığını kaydetti. Geçen sene Anayasa Mahkemesi’nin bu düzenlemeleri iptal edene kadar tazminatların sıkıntısız ödendiğine dikkat çeken Benli, “Anayasa Mahkemesi’nin iki maddeyi iptali ile birlikte hesaplama yöntemi konusunda gri alan oluştu. Vatandaşın hangi hesaplamayla neyi alacağı, şirketlerin bu hesaplamalar karşısında karşılıklarını nasıl düzenleyeceği, ne kadar tutarda ödeme yapılacağı konularında bir sıkıntı oluştu. Buradan da aracılar, hasar takipçileri dediğimiz kişilere fırsat çıktı” dedi.

350 Bin Dosya Mahkemelere Gidiyor

Netlik olmadığı için de tazminat dosyalarının mahkemeler yoluyla çözüldüğünü, bunun da 350 bin dosyanın mahkemeye gitmesi anlamına geldiğine değinen Atilla Benli, şunları söyledi:

“Mahkemelerimizin yükü artıyor hem de mahkemeler 3 ile 6 yıl arasında sürdüğü için vatandaşımız tazminatını zamanında alamıyor. Biz sektör olarak bunu doğrudan hiçbir mağduriyet yaratmadan sigortalıya ödemek ve net, anlaşılır, şeffaf hesaplama yöntemleri ile ödemek istiyoruz. Bu çerçevede SEDDK, gerçekten cansiperane, özverili bir çalışma ile Meclise konuyu getirdi, şu anda Meclis’te. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Adalet Komisyonu’ndan da geçti. Şimdi Meclis Genel Kurul’dan oylanarak kabul olması ve çıkması bekleniyor. Çıktığı zaman biz de sigorta şirketleri olarak net bir şekilde tazminatları ödeyeceğiz.”

1931 Fransız Yaşam Endeksine Göre Hesaplama Yapılıyordu

Atilla Benli, yeni düzenlemenin, aracıya ihtiyaç olmadan vatandaşın tazminatını doğrudan ve zamanında alabilmesini sağlayacak bir düzenleme olduğuna da dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı:

“Sigorta bir aktüeryal mantık işidir, matematik işidir. 1931 yılında, Fransız yaşam endeksine bağlı bir hesaplama yapılıyordu. Şimdi ulusal yaşam endeksine göre hesaplama yapılacak. Aynı zamanda üç tane üniversitemizin aktüeryal bölümlerinden destek alarak, SEDDK ve tüm paydaşlarla bağımsız, objektif ve aktüeryal matematiğe dayalı bir hesaplama yöntemi oluşturuldu. Ama bu demek değil ki, vatandaşın yargı yolu kapalı; vatandaş istediği şekilde yargıya itiraz edebilir.”