Geleceğin tasarruf sistemi geleceğin gençleri ile buluşuyor

Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, 18 yaş altının BES’e girmesini değerlendirdi. Türkölmez, geleceğin emeklilik sistemini oluşturma açısından 18 yaş altının sisteme girmesinin önemli bir ivme olacağını belirterek, “Türkiye’nin tasarruf sisteminin geleceği olan bireysel emeklilik sistemi, Türkiye’nin geleceği gençler ile buluşuyor” dedi.

Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü ve Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı Taylan Türkölmez, BES’in performansından bahsederek, son 10 yılın 7 yılında enflasyonu yenen bir performans gösterdiklerini söyledi. Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), Sigorta Haftası dolayısıyla düzenlediği, ‘Türkiye’nin Yükselen Değeri: Bireysel Emeklilik Sistemi; Başarısı ve Büyüme Potansiyeli” panelinde konuşan Taylan Türkölmez, BES’te, 180 milyar liraya yakın bir fon büyüklüğüne, otomatik katılım sistemi de dahil edildiğinde 12-13 milyona yakın katılımcıya ulaşıldığını, Türkiye’nin nüfusu dikkate alındığında önemli bir yayılımın sağladığını, bunun da bireysel emeklilik açısından ciddi bir başarı olduğunu kaydetti.

Ekonomiye Katkımızda Önemli Başarı Elde Ettik

BES’in performansına da dikkat çeken Taylan Türkölmez, şu açıklamaları yaptı:

“Son 10 yılın 7 yılında enflasyonu yenebilmiş bir sektör performansı var. Bir taraftan artık o kadar kolay ulaşılabilir bir hale geldi ki, herkesin bireysel emekliliği kolaylıkla alabileceği bir ortamdan bahsediyoruz. Bir de ekonomiye katkısına baktığımızda, o büyüklüğün çoğunun borsada, özellikle devlet tahvilinde, eurobondlarda olduğunu düşündüğümüzde; ekonomi ve finansal sisteme olan katkısına baktığımızda, önemli bir başarı elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Şimdi ekonomik model açısından acaba başarılı mı ve bunun daha ilerisi olmalı mı konusunda şöyle bir açılımda bulunacağım. Tüm dünyadaki özel emeklilik sistemlerinin üç basamaklı olduğunu görüyoruz. Bizde de bugün sosyal güvenlik sistemi birinci basamağa oturuyor. Bireysel emeklilik sistemi ve otomatik katılım sistemi 2 ve 3’üncü basamağı oluşturuyor. Biz bugün 2 ve 3’ün daha da iyi oluşturulabilmesi için bireysel emekliliği iyi bir yere getirdiğimizi düşünüyorum.”

Gençler Bizi Biz de Gençleri Sahipleneceğiz

Taylan Türkölmez, 18 yaş altının BES’e girebilmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, geleceğin emeklilik sistemini oluşturma açısından 18 yaş altının sisteme girmesinin önemli bir ivme olacağını söyledi. Türkölmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şöyle bakıyorum olaya, belki bir slogan olarak da düşünebilirsiniz. Yeni düzenleme sayesinde Türkiye’nin tasarruf sisteminin geleceği olan bireysel emeklilik sistemi, Türkiye’nin geleceği gençler ile buluşuyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, biz bundan sonrasını o gençlerimizle yapıyor olacağız. Biz bireysel emeklilik sistemine gençlerimizi katarak, genç yaşta onlara çok küçük yatırımlarla düzenli şekilde yatırım yapmayı öğreteceğiz. Gençler de bize, daha nasıl dijital olabileceğimizi, daha nasıl çevik şirketler olabileceğinizi, ne tür farklı yatırımlar sağlayabileceğimizi öğretecek. O nedenle hem gençlerin bu sistemi sahiplenmesi, bizlerin de gençleri sahiplenmesi ile bugünden yarına çok ciddi bir ivme katacak, bugün yurtiçi tasarrufların yalnızca yüzde 6’sını oluşturan bireysel emeklilik sistemi katbekat büyüyecek.”