Bedelli askerlik ücreti arttı, 122 bin 351 TL oldu

2023’ün Ocak-Haziran döneminde bedelli askerlik ücreti 104 bin 84 liraydı. Temmuz ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı mali ve sosyal haklar genelgesini yayımladı ve 2023 Temmuz-Aralık dönemi için bedelli askerlik tutarı da 122 bin 351 lira olarak belirlendi.

Bedelli askerlik ücreti artarak, 122 bin 351 lira oldu. Bedelli askerlik bedeli memur katsayısına göre hesaplanıyor. Memur katsayısı da ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere belirleniyor.

2023’ün Ocak-Haziran döneminde bedelli askerlik ücreti 104 bin 84 liraydı. Temmuz ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı mali ve sosyal haklar genelgesini yayımladı ve 2023 Temmuz-Aralık dönemi için bedelli askerlik tutarı da 122 bin 351 lira olarak belirlendi. Buna göre de bedelli askerlik ücreti yüzde 17.5 arttı.

KİMLER BEDELLİ İÇİN BAŞVURABİLİR?

Peki, kimler, nasıl bedelli askerliğe müracaat edebilir?

 • Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olması gerekiyor.
 • Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olması gerekiyor.
 • Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçilmemiş olmak gerekiyor.
 • Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmak gerekiyor.

ÖDEMELER PEŞİN YAPILIYOR

 • Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemesi gerekiyor.
 • Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçiliyor.
 • Bir aylık temel askerlik eğitimi yapılıyor.
 • Müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayanlardan istekli olanlar e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlardan, bu tarih dâhil, istekli olanlar askerlik şubelerinden kendisi, eşi, birinci veya ikinci derece kanuni yakınları, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar müracaat edebilir.

CELP VE SEVK DÖNEMİ İÇİN TERCİHTE BULUNULABİLİR

 • Yükümlüler bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için tercihte bulunabilir ve müracaat yılının son mesai günü, mesai bitimine kadar celp dönemi tercihini e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden, müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olanlar sadece askerlik şubesinden güncelleyebilir.
 • Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler ile iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilir. Her başvuruda hesaplanan bedel miktarı peşin olarak ödenir, ödenecek bedel tutarı önceki ödemelerinden mahsup edilmez. Kura sonucu bedelli askerliğe seçilmeyenlerin ödedikleri bedel tutarı, askerlik şubelerine başvurularını müteakip kendilerine iade edilir.
 • Müracaat edilen yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar ödemelerini yapanlar müteakip yıl silahaltına alınmak üzere kura veya sınıflandırma işlemine tabi tutulur.
 • Ödemelerini müracaat edilen yılı takip eden yıl içinde yapanlar, ödemenin yapıldığı yılı takip eden yıl silahaltına alınmak üzere seçim işlemine tabi tutulur. Bunlar celp tercihlerini askerlik şubelerinden güncelleyebilir.