BES kanun tasarısı yasalaştı

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasa bireysel emeklilik sisteminde önemli değişiklikler içeriyor.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda yapılan değişiklikle Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES), 5 önemli değişiklik yapılıyor.

BES’TE NELER DEĞİŞİYOR

  • Tasarını yasalaşması ile BES’te devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkartıldı.
  • Yasa ile BES katılımcıları birikimlerinin bir kısmını acil ihtiyaçları için kullanabilecek. Sistemde belirli süre bulunan katılımcılar, BES’ten ayrılmadan devlet katkısı hesabındaki birikim tutarı hariç, kendi birikimlerinin en fazla yüzde 50’sini kullanabilecek. Ayrıca kısmen yapılan ödeme tutarının yüzde 25’ini aşmamak üzere devlet katkısı hesabındaki tutardan da ödeme yapılabilecek.
  • BES katılımcıları, BES’ten ayrılmadan, BES sözleşmesini teminat olarak göstererek bankalardan kredi çekebilecek.
  • Yeni yasa ile otomatik katılımdaki 45 yaş sınırı kalktı. Artık yaş şartı olmadan tüm çalışanlar işverenleri tarafından otomatik katılım sistemine dahil edilebilecek.
  • BES’e yıllık toplu para yatıranlar o yıla ait devlet katkısını aşan tutarı, sonraki yıllara aktarılabilecek.