Hedef 500 milyar TL fon büyüklüğü

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, BES’te yapılan değişikliklerle üç yıl içinde 500 milyar TL, beş yıl içinde de 1 trilyon TL fon büyüklüğüne ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Obalı, “BES, omurgasını tasarruf ve birikimin oluşturduğu sürdürülebilir, uzun süreli bir sisteme dönüştü” dedi.

Editör: Aytaç NALLAR

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, BES’te yapılan değişikliklerle, fon toplamının 2024’e kadar 500 milyar TL’ye, gelecek beş yıl içinde de 1 trilyon TL’ye çıkacağını söyledi.

Özgür Obalı, yeni düzenleme ile BES’te, yapılan değişiklikleri anlattı. Devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkartıldığını kaydeden Obalı, “Devlet katkısı azalır mı tartışmalarına son nokta konuldu, net bir mesaj da verildi” dedi.

Obalı, yeni yasa ile 45 yaş üstünün de otomatik katılım sistemine girebilmesine imkan tanındığını ifade ederek, “45 yaş üzerinden çok talep geliyordu, bizlerde bunu otoritenin gündemine taşıdık. Devletimiz bu konuda olumlu bir karşılık verdi. 45 yaşından yaş almış kişiler de artık otomatik katılıma isterlerse dahil olabilecekler” şeklinde konuştu.

UZUN SÜRELİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEM

Yeni düzenleme ile BES’e toplu para yatırmanın önünün açıldığına da değinen Özgür Obalı, şunları söyledi:

“Daha önce de yatırılıyordu ama sadece o senenin devlet katkısı ile sınırlı oluyordu. Şimdi 5 yıla kadar bu toplu paranın devlet katkısını alabilecek katılımcılar. Bunun artı değeri şu olacak; erken toplu para ödemenin fon tarafındaki avantajlarından da faydalanılmış olacak. Katılımcılarımıza, sistemden niye çıkıyorsunuz diye soruyorduk. Emeklilik Gözetim Merkezi üzerinden yaptığımız anketlerde katılımcılar kısa vadeli nakit ihtiyacı için bütün birikimini bozmak zorunda kalıyordu. Yeni düzenleme ile buna gerek kalmadan kısmi çekiş imkanı tanındı. Ayrıca yeni düzenleme ile BES sözleşmeleri teminat olarak gösterilip, bankadan kredi alınabilecek. Bu düzenlemelerle BES, omurgasını tasarruf ve birikimin oluşturduğu sürdürülebilir, uzun süreli bir sisteme dönüştü.”

TASARRUF AÇIĞININ İLACI OLACAK

Özgür Obalı, “Bu değişikliklerle birlikte BES’e yönelik bir projeksiyon çizdiniz mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Bir projeksiyon yaptık. Üç yıl içinde, yani 2024’te, 500 milyar TL, beş yıl içinde de 1 trilyon TL fon büyüklüğüne ulaşmayı bekliyoruz. Katılımcılardan gelen taleplerden de bunun heyecanını görüyoruz. Dolayısıyla bu sistem, hem bireylerin geleceklerini güvence altına alması açısından hem de ekonomi açısından çok önemli birikim ve tasarruf sistemi olacak. Türkiye’deki tasarruf açığının da ilacı olacağı inancındayız.”