BES’ciler 18 yaş altını bekliyor

Emeklilik şirketleri,18 yaş altının bireysel emeklilik sistemine katılmasını bekliyor. Şirketler, 18 yaş altının sisteme katılmasının büyük bir potansiyel yaratacağını söylüyor. İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı’nda konuşan Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Cenk Kurt, konuşmalarında 18 yaş altının BES’e katılmasının önemine dikkat çektiler.

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, koronavirüs döneminde hayat ve emeklilik tarafında iyi bir süreç geçirdiklerini belirterek, 18 yaş altına BES’in katılmasının büyük bir potansiyel barındırdığını vurguladı.

Otomatik katılım sisteminin başlı başına kocaman bir pazarı ifade ettiğine değinen Göçer, “Doğru satış kanalında, doğru ürünlerle müşterilere dokunmak gerekiyor. Yüzde 70 çıkış olsa da BES’te kazanamadığımız müşteri, otomatik katılım sistemi ile kazanıldı. Hayat tarafında olumlu gelişmeler var” dedi.

Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Cenk Kurt, kişi başı sigorta üretiminin dünyada 800 dolar, Türkiye’de ise 130 dolar olduğunu belirterek, OECD’nin özel emeklilik raporunda yurtdışında emeklilik fonlarının ortalama yüzde 49 paya sahip olduğunu, hatta yüzde 190 payı olan ülke bulunduğunu kaydetti.

Cenk Kurt, BES’in ciddi bir potansiyele sahip ve gelişim fırsatı olduğuna da dikkat çekerek, “Ortalama gelir dikkate alındığında çok ciddi bir gelişim alanı bulunuyor. BES tarafında reel getiriler ve devlet katkısı ile büyük bir yol kat ettik. 18 yaş altının da sisteme katılması büyüme için ciddi bir potansiyel barındırıyor. Hayatın içinden ürünleri, ihtiyacı olduğu anda müşteriyle buluşturmalıyız” dedi.