Hisarcıklıoğlu: Etkin risk yönetimi için güçlü sigorta sektörüne ihtiyaç var

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisinde, ülkelerin gelişmişlik indekslerinin en önemli göstergelerden birinin sigorta sektörü olduğunu söyledi. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu hafta kutlanan Sigorta Haftası ile ilgili bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin, özel sektör merkezli büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde özel sektörün reel bir şekilde gelişebilmesi veya büyüyebilmesi için ülkemizdeki mali varlıkların ve ticari risklerin sigortalanması gerekmektedir. Bu sene küresel risklerin önemini, kovid-19 ile tüm dünya bir kez daha görmüş oldu. Yaşadığımız bu zorlu mücadele döneminde her sektörde iş kayıpları yaşanmaktadır. Karşı karşıya olduğumuz risklerin sayısının ve çeşitliliğinin her geçen gün yükseldiği bu devirde etkin risk yönetimi için güçlü bir sigorta sektörüne ihtiyaç vardır. Güçlü bir sigorta sektörü istikrarlı bir kalkınma mücadelesinin formülüdür” dedi.

Atılan Adımların Etkisi Hissediliyor

Rifat Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede, son yıllarda sigortacılık sektörü adına önemli adımlar atıldığına değinerek, “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun teşekkülü, Türk Reasürans A.Ş.’nin kuruluşu, alacak sigortası, kefalet sigortası ve bireysel emeklilik sistemindeki yeni düzenlemeler bunların önemli birer örneğidir. Yapılan bu düzenleme ve uygulamaların olumlu etkisi sektörde ve ülke ekonomisinde güçlü bir şekilde hissedilmeye başlanmıştır” dedi.

Acente, Eksperlerin Katkısı Önemli

Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB çatısı altında örgütlenen acenteler ve eksperlerin, Türkiye’deki sigorta sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesine önemli katkılar yaptığına da dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigortanın tabana yayılması ve böylelikle ülkemizdeki sigortalılık oranının artmasında sigorta acentelerinin; risklerin belirlenmesi ve bir hasar durumunda sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında adaleti sağlamakta ise eksperlerin büyük payı vardır. Her iki mesleğin mensuplarının geleceğe daha güvenle bakabilmeleri ve sektöre daha fazla katkı yapmalarını sağlamak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak her türlü desteği veriyoruz.