‘BES’e toplu para yatırmak avantajlı’

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’te yapılan değişiklikler hakkında açıklamalarda bulunarak, “Türkiye’nin tasarruf problemini hükümet BES’le çözmeye karar verdi” dedi. Burak Ali Göçer, yeni düzenleme ile BES’e toplu yara yatırmanın avantajlı hale geldiğini vurguladı.

Editör: Aytaç NALLAR

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’teki son değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu. Göçer, “Türkiye’nin tasarruf problemini hükümet BES’le çözmeye karar verdi” dedi. Burak Ali Göçer, BES’te yapılan değişikliklere tek tek değindi.

Yüzde 25 devlet katkısının yüzde 30’a çıkartıldığını belirten Göçer, devlet katkısından yararlanma limitinin de 60 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Göçer, “Bir kişi düşünün, asgari ücret 5 bin lira oldu ve devlet katkısı limiti 60 bin liraya çıktı. Bu kişi, bu 60 bin liradan yüzde 30 kazanacak. Bu ne demek? Her bir BES sahibi kişi için devlet 18 bin lira destek veriyor demek. Yani, siz 60 bin lira biriktirirseniz, bir kere bunun getirisinden yararlanacaksınız, bir de üzerine devletten 18 bin lira alacaksınız. Eşiniz için yaptırırsanız bir 18 bin lira da oradan katkı alacaksınız. Hem eşiniz hem de siz otomatik katılım sistemindeyseniz ayrı ayrı 18 bin lira daha katkıdan yararlanacaksınız. Toplam desteğk 72 bin lira oldu. Bir de 18 yaş altı çocuğunuz için BES yaptırırsanız 18 bin lira da çocuğunuz için destek verilecek. Bu kadar cömert bir sisteme girmemek olmaz” dedi.

TOPLU PARADA DEVLET KATKISI AVANTAJI

Burak Ali Göçer, yeni düzenleme ile sisteme toplu para yatıranlara da avantaj sağlandığına değinerek, bu konuda şunları söyledi:

“Sisteme toplu para yatırabilirsiniz ya da bir kerelik elinize toplu bir para geçmiş olabilir ve bunu sisteme koyarsanız fonlardan yararlanacaksınız ki, geçen seneki fon getirileri ortalaması yüzde 45’lerde. Toplu para yatırdığınızda mesela, 100 bin lira yatırdınız, 60 bin lirası için o sene devlet katkısı alabiliyorsunuz. Bundan önce kalan 40 bin lira için katkı alamıyordunuz. Şimdi yeni düzenleme diyor ki, o 40 bin liraya da bir sonraki sene devlet katkısı alabileceksin. Gelecek sene hiçbir şey yapmadan 40 bin liranın yüzde 30’u olan 12 bin lirayı alacaksınız. Yani BES’e toplu para yatırmak hem getiri anlamında büyük avantajlı hem devlet katkı ve teşvik ediyor.”

KISMİ ÇEKİŞ VE TEMLİK HAKKI

Burak Ali Göçer, BES’e, kısmi çekiş hakkı getirildiğine de değinerek, bir taraftan sisteme girişleri teşvik edici düzenlemeler yapıldığını diğer taraftan da sistemden çıkışları engelleyecek yeni düzenlemeler getirildiğini vurguladı. Bunlardan birinin de kısmi çekiş hakkı olduğuna dikkat çeken Göçer, bu konuda da şu açıklamaları yaptı:

“Diyelim ki, sistemde 100 bin lira birikiminiz var. Sizin de 50 bin liraya ihtiyacınız var. Mevcut uygulamada 50 bin liralık ihtiyacınız yüzünden 100 bin liranın tamamını çekmek zorunda kalıyordunuz. Bizim gözlemlerimiz şöyle. Bugüne kadar içerideki parasının tamamını çekmiş müşterilerin neredeyse tamamı tekrar dönüp BES açıyordu. Biz buradan anlıyoruz ki, aslında müşteri o paranın tamamının sistemden çıkmasını istemiyor ama zorunda olduğu için çekiyordu. Yeni uygulama bize ne sağlayacak? Ne kadar ihtiyaç varsa, yüzde 50’ine kadar, o para içeriden çekilebilecek. Üstüne üstlük çektiğin para için birikmiş devlet katkısındaki yüzde 25 hakkını da kişiler alabilecek. Bize göre bu da çok cömert bir karar.”

Burak Ali Göçer, yeni düzenlemelerden bir diğerinin ise BES sözleşmelerinin banka kredisinde teminat olarak gösterilmesine imkan tanınması olduğunu kaydetti. Göçer, “Siz diyorsunuz ki, BES’teki paramı çekmeyeyim, zaten kredi kullanacağım. Ben de diyorum ki, daha iyi imkanlarla kredi alma imkanın var, çünkü senin BES teminatın var. Eğer bunu temlik edersen daha uygun şartlarda kredi alabileceksin. Kredinizi kapattığınızda da temlik ortadan kalkıyor, sizin krediniz kapanmış oluyor. BES’iniz de aynı getirilerle siz hiç çekmeden devlet katkısı kazanarak sistemin içinde kalmaya devam etmiş oluyor” dedi.

BES’teki düzenlemelerden bir diğerinin de 45 yaş altının otomatik katılım sistemine girişine imkan tanınması olduğunu belirten Göçer, “45 yaş üzerini de kapsama alıyoruz. Otomatik katılım sistemi de hızlı büyüyen bir sistem oldu, 6.2 milyon katılımcı var. Şimdi 45 yaş üstünün de dahil edilmesiyle sistem daha da büyüyecektir” şeklinde konuştu.

YÜZDE 30 CİDDİ İLGİ YARATTI

Burak Ali Göçer, “Kamunun BES’e yönelik bu ilgisine neye bağlıyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bu sistem 2003 yılından beri tıkır tıkır çalışıyor. İçeride de kocaman kocaman paralar oldu. İnsanların buraya güveni çok oturdu. Çok iyi getiriler oluşmaya başladı. Gerçekten bizim ülke olarak tasarruf açığımızı bu sistem üzerinden giderebiliriz gibi gözüküyor. Çünkü çok uzun vadeli bir fon birikiyor içeride. O fonlar sermaye piyasasına akıyor. Mevduat vadesini uzatmaya çalıştığımız bir ortamda burada belki 10 yıllık, 15 yıllık fonlar biriktirilebiliyor. Dolayısıyla da böyle bir kazan kazan modeli yaratılabiliyor. İnsanların buraya inancını gördük. Enteresan bir şey söyleyeyim. Mesela yüzde 30 bence çok büyük bir karardı ama 25 de zaten çok büyük bir karardı. 25’ten 30’a çıkması çok ciddi bir ilgi yarattı. Zaten 18 yaşın heyecanı devam ediyor. Düşünün 180 bin tane çocuğumuz içeriye katılmış, yarısından fazlası 10 yaşın altında. Dolayısıyla sürekli burada katılımcı ilgisi de var. Hükümet de burayı cazip hale getirdiğinde karşılığını da aldığını görüyor. Bana sorarsanız çok doğru bir vizyon. Tabi daha gidecek yolumuz var.”