Çarpıcı araştırma. Çalışanlar ne istiyor, neleri istemiyor?

Türkiye’de salgın koşullarında çalışanların yüzde 23’ü önümüzdeki 12 ay içinde yeni bir işe geçmeyi düşünüyor. Çalışanların bir diğer isteği ise yüksek maaş almak ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmak.

Salgın koşullarında Türkiye’deki çalışanların yüzde 23’ü önümüzdeki 12 ay içinde yeni bir işe geçmeyi düşünüyor. İnsanların kariyer değişikliği için öne sürdükleri en büyük itici güçler arasında daha yüksek bir maaş alma arzusu ve daha iyi bir iş-yaşam dengesine kavuşmak yer alıyor. Kaspersky, ‘İşin Geleceğini Güvence Altına Almak’ başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma; küçük ve orta ölçekli işletmelerde, 8 binden fazla kişiyle röportaj yapılarak, Brezilya, Belçika, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Hollanda, Rusya, İspanya, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve ABD’de gerçekleştirildi.

Çalışanlar Artık Sabit Saatler İstemiyor

Araştırmaya göre, uzaktan çalışmaya kitlesel geçiş, göründüğünden daha fazla değişti. Bir yandan, daha önce bu fikri küçümseyen birçok çalışan, şimdi uzaktan çalışmayı tercih ediyor. Öte yandan, iş süreçlerini adapte etmek zorunda kalan birçok şirket, uzaktan çalışmanın faydalarının farkına vardı ve bunu kalıcı bir seçenek haline getirmeyi düşünüyor.

İşin Geleceğini Güvence Altına Almak araştırmasının sonuçlarına göre, çoğu çalışan değişiklik istiyor. Hangi yerleşik süreçlere geri dönmek istemedikleri sorulduğunda, katılımcıların sadece dörtte biri daha önce her şeyin nasıl olduğundan genel olarak memnun olduklarını söyledi. Diğerleri daha fazla esneklik istiyor. Çalışanlar, artık sabit saatleri veya beş günlük çalışma haftasını istemiyor; çalışma saatlerini kişisel ihtiyaçlarına göre düzenlemek istiyor.

Ankete katılanların üçte birinden fazlası, şu anda işgücü piyasasındaki istikrarsız duruma rağmen, önümüzdeki 12 ay içinde iş değiştirmeyi planlıyor. Araştırmada, kilit personeli elinde tutmak isteyen şirketlerin taviz vermek ve yeni gerçeklere uyum sağlamak zorunda kalacağı belirtiliyor.

Yüksek Maaş, Daha İyi İş-Yaşam Dengesi

Türkiye’de ise salgın koşullarında çalışanların yüzde 23’ü önümüzdeki 12 ay içinde yeni bir işe geçmeyi düşünüyor. İnsanların kariyer değişikliği için öne sürdükleri en büyük itici güçler arasında yüzde 50 ile daha yüksek maaş alma arzusu ve yüzde 46 ile daha iyi bir iş-yaşam dengesine kavuşmak yer alıyor.

Türkiye’de çalışanların yüzde 60’ı pandemi koşullarında durumunu korumayı tercih etse de pek çok çalışan iş günlerini kişisel yaşamlarına daha iyi uyacak şekilde yeniden şekillendirme konusunda cesaret buluyor. Çoğu karantina ve uzaktan çalışma sürecinin ortasında kariyerlerinin geleceğini düşünmek, becerilerini geliştirmek veya yeni bir şeyler öğrenmek için daha fazla zamanları olduğuna inanıyor.

Çalışan Daha Değerli, Anlamlı Role İhtiyaç Duyuyor

Seçim hangi yönde olursa olsun, iş değişiminin en büyük motivasyonu daha iyi maaş beklentisi olarak öne çıkıyor Ankete katılanların yüzde 46’sını motive eden ikinci en yaygın neden ise daha iyi bir iş-yaşam dengesine kavuşmak. Zira pandemi evde aileyle daha fazla zaman geçirme fırsatı sunmanın yanı sıra, kişisel ilgi alanlarını ve hobileri takip etmenin önemini ortaya çıkardı. Çalışanlar bu fırsatı kaybetmek istemiyor. Maaş ve iş yaşam dengesinin ardından üçüncü öne çıkan neden ise yüzde 29 ile daha değerli ve anlamlı bir role duyulan ihtiyaç. 2020’de yaşananlar çalışanların mevcut rollerini yeniden düşünmelerine, zamanlarının değerini ve neye harcamak istediklerini fark etmelerine olanak tanımış gibi görünüyor. Kaspersky Ürün Pazarlama Müdürü Sergey Martsynkyan, sonuçları şöyle yorumluyor: “Arzu ve yeteneklerini yeniden ele alan insanlar yeni bir çalışma gerçekliği yaratmanın peşinde. Ya işlerini değiştirecek ya da mevcut rollerinde kalarak uzaktan çalışmanın faydalarını ve kavuştukları rahat ortamı sürdürmek için çaba gösterecekler. Ancak bunu başarmak için çalışanların uygun bir tutum içinde olması, esnekliği öğrenmesi ve daha akıllı çalışması gerekiyor.”