DASK Koordinatörü Turgut: Tahminen 1 milyar liralık hasar öderiz

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Koordinatörü Erdal Turgut, 2 Kasım pazartesi günü itibariyle zorunlu deprem sigortası poliçesi sahiplerine toplam 1,2 milyon TL ödeme yaptıklarını açıkladı. Turgut, İzmir depreminde 1 milyar liralık hasar ödeyeceklerini tahmin ettiklerini ve 50-60 bin hasar dosyalı beklediklerini söyledi.

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, depremden hemen sonra Türk Reasürans olarak, hemen deprem bölgesine gittiklerini belirterek, geçen depremlerden farklı bir uygulama yaparak, hemen orada bir ofis konuşlandırdıklarını ve ekspertiz çalışmalarına başladıklarını, özellikle yıkılmış binaları çok hızlı ele aldıklarını kaydetti.  Turgut, “Depremden birkaç saat sonra İzmir’e ulaşıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir İl Müdürlüğü’nde DASK İletişim Merkezi kurduk. DASK yöneticisi ve ekiplerinin bir bölümü çalışmaya buradan devam ediyor. Sahadaki çalışmaları yakından takip ediyor, sigortalılarımızla gerektiğinde birebir temas kurabiliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD başta olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla koordineli bir çalışma ve işbirliği içindeyiz” dedi.

6 Bin 500 Hasar İhbarı Aldık

Erdal Turgut, 2 Kasım itibarıyla 5 bin 900’ü İzmir’den olmak üzere depremden etkilenen 10 ilden toplam 6 bin 500 hasar ihbarı aldıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz, ilk 72 saat için de sigortalılarımıza hasar tazminatı ödemesi yapmaya başlamaktı. DASK, evi depremde hasar gören vatandaşlarımızın düzenini yeniden kurmasında çok önemli bir rol oynuyor. Misyonumuz yaraları sarmak, normal hayata dönüşü sağlamak. Bunun bilinciyle ilk etapta 100 eksperimizle sahaya çıktık. Bu sayı önümüzdeki günlerde 200’e kadar yükselecek. Eksperlerimiz hasar ihbarı yapan sigortalılarımızın konutlarında inceleme yapıp, raporlarını bize mobil cihazlarından anında ulaştırıyorlar. Böylece hasar süreçlerini çok daha hızlı sonuçlandırıyoruz.”

Sigortalılık Oranı Yüzde 200 Arttı

Erdal Turgut, deprem bölgesinde, zorunlu deprem sigortası satışına hiç kesintisiz devam ettiklerine de değinerek, “Sigortalılık oranında yüzde 200 artış var, geçen senenin ortalamalarına göre. Maalesef başımıza gelmeden anlamıyoruz bunu ama her zaman bunun olacağını, tekrarlanacağını düşünerek bu oranı yükseltmemiz lazım. Vatandaş hemen gidip sigortasını yaptırabilir. Tabi, yanlış anlaşılmasın, yıkılmış evleri değil ama diğer konutlar için hiçbir kesinti yapmadık, yapmayı da düşünmüyoruz” dedi.

Elazığ Depreminin Üç Katı Hasar Öderiz

Erdal Turgut, deprem bölgesindeki izlenimlerini de paylaştı. İnşaatlarda çok ilginç durumlarla karşılaştıklarını, çok yüksek katlı binalarda çizik bile olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim tahminlerimiz sigortalı hasarın 2 milyar lira olacağı yönünde; bunun yarısına yakını DASK’ın olacaktır diyebiliriz. 1 milyar liralık bir hasar ödeyeceğimizi tahmin ediyoruz. 50-60 bin hasar dosyası bekliyoruz. En büyük hasarımız Elazığ depremiydi; 240 milyon lira gibi bir ödeme yaptık. İzmir’in bunun üç katı olacağını tahmin ediyoruz. Bu da çok büyük hasar değil.”

DASK’ın Ödeme Gücünü 40 Milyar Liraya Çıkardık

Erdal Turgut, Türk Reasürans olarak DASK’ı devraldıklarında önceliklerinin DASK’ın ödeme gücünü artırmak olduğuna da dikkat çekerek, “Bir önceki dönem için 25 milyar lira civarında ödeme kapasitemiz vardı. Şu an itibariyle 40 milyar liraya çıkardık. Reasürans korumalarını ona göre ayarladık. Bunu da en kötü İstanbul depremi için yaptık. Bununla kıyasladığımızda İzmir’deki de bunun 40’ta birine denk geliyor” dedi.