Davos’ta açıklandı. İşte 2023’ün yükselen işleri

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Yıllık Toplantısı 2023’te dünya ekonomisi ve işgücü piyasası hakkında ilginç bir makale yayınlandı. Makalede 2023 için yükselen işler de tespit edildi. İklim değişikliği, siber tehditler ve şirketleri büyüme ihtiyacı iş arayanlar için yeni fırsatlar doğuruyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre, 2025 yılına kadar tahmini 97 milyon yeni iş ortaya çıkacak ve 85 milyon kişi yerinden olacak.

2023 için ekonomik görünüm belirsiz, ancak küresel işgücü piyasası için durum biraz daha farklı. Her yıl Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı 2023’te dünya ekonomisi ve işgücü piyasası hakkında ilginç bir makale yayınlandı. Makalede geleceğin meslekleri ile ilgili de tespitlerde bulunuldu.

Makalede, verilerin, ekonomik belirsizliğin ortasında işe almanın küresel olarak yavaşladığını ve güç dengesinin işverenlere doğru kaydığı belirtilirken, işgücü piyasalarının halen Covid-19 salgını öncesine göre nispeten sıkı olduğu vurgulandı. Makalede, şu tespitlere yer verildi:

İŞSİZLİKTE BÜYÜK ARTIŞLAR OLMAYACAK

2023’te dünyanın birçok yerinde ekonomik yavaşlamanın devam edeceği tahmin edilirken, küresel işgücü piyasası söz konusu olduğunda bu yavaşlamanın 2020’de gördüğümüz kadar şiddetli olmayacağına işaret ediyor. İşe alma yavaşlamaya devam edecek gibi görünse de rekor seviyelerden düşüyor ve 2023’te üretim artışındaki yavaşlamanın genel olarak işsizlikte büyük artışlara yansıması beklenmiyor.

Güç dengesi biraz işverenlerin lehine dönmüş olsa da, şirketlerin yetenekleri çekmek ve elde tutmak için hala çok çalışması gerekiyor ve bu da iş arayanlar için bazı fırsatları güçlendiriyor. LinkedIn’in Küresel Yetenek Trendlerinden elde edilen içgörülere göre çalışanlar, iş-yaşam dengesine, esnek çalışma düzenlemelerine ve beceri geliştirmeye hâlâ oldukça değer veriyor. Bu üç öncelik, Covid-19 salgınının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

2023’te şirketler daha azla daha fazlasını yapmaya çalışıyor olsa da, işletmeler odak noktalarını kendi içlerine çevirmeli ve çalışanları için önemli olan faktörleri dinlemeli, aynı zamanda kariyer esnekliğini ve hareketliliği özünde barındıran politikalar ve çerçeveler içeren bir şirket kültürünü teşvik etmelidir.

2023 İÇİN YÜKSELEN İŞLER

2023’te kariyer değişikliği yapmak isteyen insanlar için şirketler hangi rolleri doldurmak için yarışıyor? Verilerimiz, iklim değişikliği, siber tehditler ve iş büyümesini yönlendirme ihtiyacının ortaya çıkardığı acil küresel zorlukların iş arayanlar için iş fırsatları yarattığını ortaya koyuyor. İklim acil durumuyla mücadele etmek için acil eyleme geçme ihtiyacı, yeşil işlerin sayısında gözle görülür bir artışa neden oluyor.

Şirketler sürdürülebilirliği artırma ihtiyacıyla giderek daha fazla mücadele ederken, içgörülerimiz Avustralya, Brezilya, Fransa, Almanya, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve ABD’den 13 ülkede sürdürülebilirlik rollerine talep olduğunu gösteriyor.

97 MİLYON YENİ İŞ ORTAYA ÇIKACAK

Buna paralel olarak, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin karşı karşıya olduğu bir başka zorluk da her yerde mevcut olan siber güvenlik tehdididir. FBI’ın en son yıllık İnternet Suçları Raporu, siber suçların ABD ekonomisine yaklaşık 6,9 milyar dolara mal olduğunu tahmin ediyor.  Kanada, Almanya, Brezilya, Mısır ve Singapur da dahil olmak üzere 18 ülke için LinkedIn’in Yükselen İşler listesinde yer alan siber güvenlik rolleriyle şirketlerin savunmalarını güçlendirdiğini görüyoruz.

Gördüğümüz üçüncü eğilim, şirketlerin hala büyümeyi sürdürmek istemesi ve bu da satış ve iş geliştirme rollerine olan talebin artmasına neden oluyor. İçgörülerimiz, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin potansiyel müşteri yaratmadan müşteriyi elde tutmaya kadar müşteri yolculuğu boyunca yeteneklere odaklandığını gösteriyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) verilerine göre, 2025 yılına kadar tahmini 97 milyon yeni iş ortaya çıkacak ve 85 milyon kişi, insanlar ve makineler arasındaki işbölümündeki bir değişiklikle yerinden edilecek.