Derecelendirme nedir, neden önemlidir?

Derecelendirme, bir ülkenin veya şirketin borcunu ödeme kapasitesini gösteren etkili bir etiket türüdür. Derecelendirmelere tipik olarak, görünüm adı verilen ve yakın vadede yükseltilme veya düşürülme olasılığını da gösteren olumlu veya olumsuz bir bakış açısı eşlik eder. İşlerinin doğası gereği genellikle çok muhafazakar bir bilançoya sahip olan ve genellikle yalnızca çok yüksek kaliteli kamu ve şirket borçlarına yatırım yapan sigortacılar için derecelendirme önemlidir.

“Bir derecelendirme kuruluşu bize ne derse desin, her zaman üçlü bir A ülkesi olduk ve her zaman olacağız.” Bu sözler 8 Ağustos 2011’de Barack Obama tarafından söylendi. Dünyanın önde gelen gücünün bir başkanı, bir derecelendirme kuruluşunun kararına ilk kez tepki göstermişti, ancak aynı zamanda tarihte ilk kez ülke imrenilen AAA statüsünü kaybetmişti. Derecelendirme, bir ülkenin veya şirketin borcunu ödeme kapasitesini gösteren etkili bir etiket türüdür. Ölçek, en büyük geri ödeme kapasitesini gösteren AAA’dan, varsayılan veya ödenmediğini gösteren D’ye düşer. Derecelendirmeden sonra gelen pozitif veya negatif bir sembol, bir artış veya düşüşe daha yakın olduğunu gösterir.

Derecelendirmelere tipik olarak, görünüm adı verilen ve yakın vadede yükseltilme veya düşürülme olasılığını da gösteren olumlu veya olumsuz bir bakış açısı eşlik eder. Bazen derecelendirme kuruluşu, bir işlem yapmadan önce derecelendirmeyi inceleme altına alır (kredi izleme).

NOT DÜŞÜRME DALGASI

2008’den önce, şirket veya ülke kredi notları özellikle haber değeri taşımıyordu. Tüm bunlar, ABD’de AAA olarak sınıflandırılan ve tüm finansal sistemi ve dünya ekonomilerinin çoğunu aşağı çeken subprime mortgage (ipotek kredisi) finansman araçlarının çöküşüyle aniden değişti. Sadece birkaç yıl sonra, egemen borç krizi zirveye ulaştı ve hükümetleri, şirketleri ve elbette vatandaşları köşeye sıkıştırdı. Bu, ülkelere ve dolayısıyla şirketlere not düşürme dalgasına neden oldu.

FİNANS DÜNYASINDA DÜŞMÜŞ BİR MELEK

Peki, bir hükümet veya şirketin reytingi neden bu kadar belirleyici? Bu puanlar Standard&Poor’s, Moody’s ve Fitch Ratings tarafından verilir, ancak bu işte DBRS ve Scope gibi daha küçük firmalar da vardır. Bir borç ihraççısının, ister hükümet ister şirket olsun, yatırımcılar tarafından ödünç verilen parayı geri ödeme kapasitesini gösterir. Ve bu sonuçta daha yüksek veya daha düşük finansman maliyetlerine dönüşür.

Bir AAA ihraççısı (bu kulüp Microsoft gibi seçkin şirketlerden ve Almanya gibi hükümetlerden oluşur) piyasada borçlanma için çok daha az ödeme yapar, yani yatırımcılara borcu için BBB veya BB ihraççısından daha düşük getiri sunmak zorundadır. Yıllar önce AAA derecesine sahip olan ve spekülatif veya yüksek riskli seviyeye (BBB’nin altında) düşen bir ülke veya şirket, finans dünyasında düşmüş bir melek olarak bilinir. (Bu makale Mapfre Finansal bülteninden alınmıştır)