İtalyan hayat sigorta şirketine nasıl el kondu?

İtalya’nın en büyük dört sigorta şirketi ve Alman Allianz, Eurovita için milyarlarca Euro’luk kurtarma anlaşması üzerinde anlaştılar. Bu yılın başlarında Eurovita, yüksek faiz oranları nedeniyle sıkıntı yaşamış ve özel idare altına alınan ilk İtalyan sigorta şirketi olmuştu. Kurtarma planı, 350 bin sigortalı, 31 bankayı ve 5 sigorta şirketini kapsıyor.

Reuters’ın haberine göre, İtalya’nın en büyük dört sigorta şirketi ve Alman Allianz, Eurovita için milyarlarca Euro’luk kurtarma anlaşması üzerinde anlaştılar. Bu yılın başlarında Eurovita, yüksek faiz oranları nedeniyle sıkıntı yaşamış ve özel idare altına alınan ilk İtalyan sigorta şirketi olmuştu.

Sigorta şirketleri Generali, Intesa Sanpaolo Vita, Poste Vita, UnipolSAI, ve Allianz; Eurovita hayat sigortası poliçelerini üstlenecek yeni bir şirket kuracak.

10 MİLYOR EURO’LUK POLİÇE

Konuya yakın bir kaynak, yeni şirkete yaklaşık 10 milyar Euro’luk poliçenin veya Eurovita’nın toplam varlıklarının üçte ikisinin aktarılacağını söyledi. Eurovita’nın sorunları, hayat sigortası şirketlerinin müşterilerinin parasıyla satın aldıkları devlet tahvillerinin değerini düşüren artan faiz oranlarından kaynaklanıyor.

Daha yüksek oranlar, birçok küçük tasarruf sahibini poliçelerini sonlandırmaya ve daha iyi getiri arayışıyla parayı yeniden yatırmaya sevk ederek sigortacıları temel tahvilleri zararına satmaya zorladı.