Döviz ve altınla yarışıyor

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, birçok tüketicinin kar amacıyla araç sattığını, birçok tüketicinin de yatırım amacıyla araç satın aldığını belirterek, “Artık net bir şekilde ifade edebiliriz ki tüketiciler döviz, altın gibi otomobilleri de bir yatırım enstrümanı olarak görüyor” dedi.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, birçok tüketicinin kar amacıyla araç sattığını, birçok tüketicinin de yatırım amacıyla araç satın aldığını söyledi. İkinci el otomobil fiyatlarında geçtiğimiz yıl yaşanan radikal artışların 2021 yılında yaşanmadığını, ancak kademeli olarak yılbaşından itibaren yüzde 5-8 arası fiyatların arttığını belirten Emre ikinci el araç pazarında bu yıl genel anlamda bir durgunluk olduğunu, hareketi sağlayan en önemli unsurlardan birinin hali hazırda operasyonel filo kiralama şirketlerinin araçlarını yenilemesi ve eskiyen araçlarını pazara sunması olduğunu kaydetti.

10 Yaş, Üzeri Otomobillere İlgi Sürüyor

Cihan Emre, 10 yaş ve üzeri otomobillere olan ilginin 2021 yılında da sürdüğünü, yılın ilk yarısında satılan 3 milyon ikinci el otomobilin yüzde 55’inin ekspertiz işlemi gördüğünü vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı:

“2020 yılı ikinci el araç pazarında en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller görmüştü.  Ekspertiz ve check-up amacıyla şubelerimize gelen araçlar bu yıl model yılı daha düşük araçlardan oluşuyor. Son 1,5 senede fiyatlarda yaşanan artışlar, tüketiciyi daha düşük modelli otomobillere yöneltiyor. Öte yandan, fiyat artışları, sene başından itibaren yüzde 5-8 seviyesinde. Bundan sonraki dönemde ise çok ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz. Fakat seyri kur, faizler, sıfır kilometre araç fiyatları belirleyecektir. Bu açıdan baktığımızda ikinci el bir otomobil satın almak isteyenler için ağustos ayı iyi bir zaman.”

İhtiyacı Olmayan da Otomobil Alıyor

Birçok tüketicinin kar amacıyla araç sattığını, birçok tüketicinin de yatırım amacıyla araç satın aldığını vurgulayan Cihan Emre, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık net bir şekilde ifade edebiliriz ki tüketiciler döviz, altın gibi otomobilleri de bir yatırım enstrümanı olarak görüyor. 100 bin TL birikime ulaşarak satın almayı hedeflediği otomobil, 120 bin TL’ye çıkabilir endişesiyle, hali hazırda 80 bin TL olan birikimini, 80 bin TL’lik bir otomobil satın alarak değerlendiriyor. Şimdiye kadar aklından hiçbir otomobil geçmeyen ve ihtiyacı olmayanlar da artık bir otomobil sahibi olmak istiyor. Pazara yeni dinamikler kazandıran bir unsur bu, diğer yandan operasyonel filo kiralama şirketlerinin araçlarını yenilemesi ve eskiyen araçlarını pazara sunması stok problemlerinin önüne geçiyor.”