Faizsiz fonlar 2021’de de pozitif ayrışacak

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, son üç yılda faizsiz fonların yüksek performans gösterdiğini belirterek, bu terendin 2021’de de devam edeceğini söyledi. Sincek, bu yıl sabit getirili ve değişken fonların iyi bir performans sergileyeceğini de vurguladı.

Editör: Aytaç NALLAR

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2021’de sabit getirili ve değişken fonların performansının iyi olacağını söyledi. Ayhan Sincek, faizsiz emeklilik fonları ve BES’te, 2021 yılı getirileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ayhan Sincek, faizsiz emeklilik fonlarının 2020’de yüksek getiri sağladığını, özellikle son üç yılda faizsiz fonların yüksek performans gösterdiğini belirterek, bu trendin 2021’de de devam edeceğini, faizsiz fonların bu yıl da pozitif ayrışacağını kaydetti. 2020 özeline bakıldığında altın performansının faizsiz fonların getirisine ciddi katkısı olduğunu ifade eden Ayhan Sincek, “Altın fonu hem faizsiz fonlar içinde hem de konvensiyonel tarafta var. Katılım esaslı fonların içinde altın ağırlığı daha fazla. Bu, faizsiz fonların getirilerinin iyi olmasının birinci nedeni. Diğer taraftan hisse fonlarında katılım endeksi, BİST 100’den ayrıştı. Katılım endeksi yüzde 70-80’ler civarında büyüdü. Normalde BİST’in yüzde 25-30’lar civarında bir büyüklüğü vardı. Bu da fonlara pozitif katkı yaptı” dedi.

Portföy Yönetim Şirketleri Başarılı

Ayhan Sincek, fonların getirisinde portföy yönetim şirketlerinin ciddi başarısı olduğuna değinerek, şunları söyledi: “Doğru zamanda doğru hamleyi yapabilmek çok önemli. Geçen seneyi hatırlayalım; 11 Mart’ta, ilk kovid vakası, Türkiye’de çıktığı zaman borsa ciddi bir satış yemişti ve yaklaşık 82 binlere inmişti. Ardından 130 binleri gördü. Mart ayında portföyünde hisseye geçiş yapan bir katılımcı, yüzde 150 performans yaptı, sene sonuna kadar. Burada fon dağılımının zaman zaman gözden geçirilmesi önemli.”

Seneye Yavaş Başladık

Ayhan Sincek, “Faizsiz fonların 2020’deki performansı, 2021’de de devam edecek mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“2020 iyi başlamıştı; ocak, şubat, marta kadar. Nisan, mayıs aylarında salgının etkisi ile piyasalar zorlanmıştı. Sonradan göreceli olarak yılın sonuna doğru iyi gitti. Asıl baktığımızda getiri tarafında bizler iyi performans sergiledik, ama ekonomide gerek büyüme rakamları olsun makro dengeler olsun bütün dünyada bir bozulma yaşanırken; pozitif büyüyen nadir ülkelerden biri Türkiye oldu, yüzde 3’e yakın bir büyüme ile kapattık. Bu yılki hedefler büyüme açısından daha iyimser; yüzde 4 ila 6 arasında projeksiyonlar var. Senenin ilk aylarına baktığımızda biraz yavaş başladık. Bugün için sabit getirilerde pozitif bir durum var. Standart fonda yüzde 15 ila yüzde 20 arasında getiriden bahsediyoruz. Enflasyon bu ay yükseldi. Belki nisan ayında pik noktasına çıkıp, ondan sonra inişe geçecek. Yıl sonu kapanış, enflasyonda yüzde 9-12 aralığında tahmin ediliyor. Buna göre emeklilik fonlarının getirilerinin yine yüzde 20’leri aşacağını düşünüyorum; tabi iyi bir fon karması ile.”

Sabit Getiri, Değişken Fonların Performansı İyi Olacak

Ayhan Sincek, bu yıl sabit getirili fonların yüzde 20-25 oranında portföyde olması gerektiğinin de altını çizerek, “Ama daha çok değişken fonlar bu yıl daha iyi performans gösterecek. Sabit getirili ve değişken fonlar tarafı iyi bir performans sunacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.