Fidye ve şantaja maruz kalan firmalar ne yapacak?

Nart Sigorta ve Reasürans Brokerliği İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Denise Nart, siber saldırıların kapsam alanının oldukça geniş olduğunu belirterek, “Siber saldırı denilince sadece akla müşteri bilgilerinin çalınması veya data kayıpları gelmemelidir. Sağlık sektöründe verilerin değiştirilmesi, banka bilgilerinin sızdırılması ve müşteri bilgilerinin ortaya dökülmesi, fabrikaların üretim bantlarının durması ve iş kaybının oluşması hatta bir uçağın yön değiştirmesine kadar geniş bir yelpaze akla gelmesi gerekir” dedi.

Nart Sigorta ve Reasürans Brokerliği İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Denise Nart, Amerika ve Avrupa’da siber güvenliğin öneminin farkına varıldığını, Türkiye’de de bu farkındalık giderek arttığını, ancak kurumların çoğunun siber risk sigortası hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Siber Sigortada İki Teminat Birleşti

Morals&Partners tarafından düzenlenen Siber Güvenlik ve Sigorta Webinarı’na konuşmacı olarak katılan Denise Nart, siber sigortanın önemi, fidye ödemeleri, kar kaybı, iş durması, itibar kaybı konularında açıklamalarda bulundu. Nart, siber sigorta ürününün klasik bir sigorta poliçesinden ziyade bir süreç yönetimi hizmeti verdiğini belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Sigorta dünyasında iki farklı sigorta türü var. Bir tanesi şirketin ya da bireyin kendi zararını karşılayan yangın ve iş durması gibi sigorta türleri. Diğeri ise üçüncü şahıs sigorta denilen bir şirketin kendi sorumluluklarından kaynaklı kendisine gelebilecek tazminat taleplerini karşılayan sigortalar. Siber sigortada bu iki teminatı birleştirmiş oluyoruz. Hem birinci şahıs riskleri hem de üçüncü şahıs risklerini teminat altına alıyoruz. Sadece bununla da kalmayıp 7/24 hizmet veren ve çeşitli uzmanlık dallarıyla bu kritik durumdan kurtarmaya çalışan bir kriz yönetim hizmeti de sağlıyor.”

Siber Sigortalar Hangi Teminatları Kapsıyor?

Denise Nart, siber sigortaların hangi teminatları kapsadığı hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu: “Siber saldırıya uğrayarak fidye ve şantaja maruz kalan firmalarda sigorta şirketlerinin kriz yönetim ekibi, firmalar adına bu kişilerle görüşerek fidyeyi poliçe kapsamında ödüyor. Ancak poliçe başka neleri kapsıyor dediğimizde; verilerin silinmesi ve manipülasyonuyla ilgili yeniden yapılandırma masrafları kapsam altında diyebiliriz. Müşteriler bilgilerinin açığa çıkması durumunda sizlere dava açabilir. Açılan davada savunma masrafları ve tazminatlar da poliçe dahilinde karşılanır. Kriz yönetimi ve halkla ilişkiler masrafları, iş durması veya yavaşlaması durumundaki masraflar yani sabit masraflarınız ve kaybolan kârınız da poliçe kapsamından karşılanır. Tüm bunların yanı sıra siber sigortalar, aynı zamanda firmaların sistemlerinde gizlenen ve doğru anı bekleyene kadar kendini belli etmeyen siber saldırıları da kapsam altına alır.”