Gecekondu mahalleleri dünya çapında büyüyor

Yaklaşık 1.1 milyar insan gecekondu mahallelerinde ve dünyadaki diğer gayri resmi yerleşimlerde yaşıyor. Yeni bir rapor, gayri resmi yerleşimlerin iyileştirilmesinin etkisini modelliyor ve milyonlarca çocuğun okula gitmesini ve bazı ülkelerin GSYİH’sını yüzde 10’dan fazla artırmasını sağlayacağını ortaya koyuyor. Çözümler arasında arazi kullanım hakkı sağlamak, mikro kredileri genişletmek ve düşük maliyetli konut başlangıçlarını desteklemek yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forum (WEF), gayri resmi yerleşimlerin dünya çapında büyüdüğünü ve bunun için yapılması gerekenlere yönelik makale yayınladı. Makaleden, çarpıcı başlıklar şöyle:

Her zamankinden daha fazla insan gecekondu mahallelerinde veya diğer gayri resmi yerleşimlerde yaşıyor. Bu sadece küresel ölçekte bir sorun değil, aynı zamanda küresel ölçekte bir fırsattır. Gecekondu mahallelerinde veya diğer gayri resmi yerleşimlerde yaşayan insanların sayısı son 20 milyon artarak toplamda yaklaşık 1.1 milyara ulaştı. Uygun fiyatlı konutlara erişemeyen ailelerin, elektriğe ve güvenli içme suyuna çok az erişimi olan standartların altındaki evlerde yaşamaktan başka alternatifi yoktur. Gayri resmi yerleşimlerin sakinleri genellikle sürekli tahliye tehdidi altında yaşayan mülkiyet veya toprak hakları güvenliğinden yoksundur.

KONUT KRİZİNİ ÇÖZME FIRSATI

Freetown, Sierra Leone, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birini ele alalım. 60.1 milyondan fazla sakinin yüzde 2’si, sel, yangın ve toprak kaymalarına eğilimli güvencesiz araziler üzerine inşa edilmiş gayri resmi yerleşimlerde yaşıyor. Bu plansız gelişme seviyesi, 2017 yılında binden fazla insanın yıkıcı bir toprak kaymasında hayatını kaybettiği trajediye yol açtı. Kentsel planlama eksikliği, hükümet gözetiminin olmaması ve kronik olarak uygun fiyatlı konut eksikliği nedeniyle, Freetown’daki konut gelişmelerinin yaklaşık yüzde 40’ının orta veya yüksek riskli bölgelerde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Ancak, Uluslararası Çevre ve Kalkınma Enstitüsü (IIED) tarafından hazırlanan bir rapora göre, konut bir yükten ziyade bir fırsat olarak ele alındığında, konut aslında toplum sağlığını, eğitimi ve ekonomik sonuçları güçlendirebilir. Gayri resmi yerleşimlerdeki konutlar küresel ölçekte iyileştirilseydi, yaşam süresi ortalama 2,4 yıl artacaktı. Dünya çapında her yıl 730 binden fazla hayat kurtarılacak ve sıtmanın ortadan kaldırılmasından daha fazla ölüm önlenecektir. Dünya çapında 41,6 milyona kadar daha fazla çocuk okula kaydolacak.

Hükümetler, özellikle günümüzün aşırı kalabalık yerleşim yerlerinde hayatta kalma mücadelesi verenler için yeterli konuta öncelik vermelidir. Bu, finansal taahhütleri büyüklük sırasına göre artırmak ve anlamlı politika değişiklikleri yapmak anlamına gelir. İşte hükümetlerin bu büyüyen konut krizini hafifletmek için atabilecekleri üç adım:

ARAZİ KULLANIM GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİ

Gayri resmi yerleşimlerin sakinlerinin yaşadıkları topraklar üzerinde güvenli haklara sahip olmalarını sağlayın. Bu, sivil toplum örgütlerinin ve belediyelerin konut ve arazi etrafında politika önerileri geliştiren, tavsiyelerin onaylanmasını müzakere eden ve daha sonra uygulamalarını izleyen çeşitli komisyonlar oluşturmak için bir araya geldiği Honduras gibi ülkelerde zaten büyük ölçekte gerçekleşti. 1 milyondan fazla insan toprak haklarına erişimini iyileştirdi.

KONUT FİNANSMANINI GENİŞLETİN

Mikro krediler, bireylere konut iyileştirmeleri ve yükseltmeleri için sermayeye erişme araçları sağlayarak umut vermektedir. Geleneksel ipotek kredilerine benzer özellikler sergilerler, ancak daha küçük boyutları onları düşük gelirli aileler için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olur. Ancak Sierra Leone gibi ülkelerde, ülkenin 800 binden fazla konuttan yoksun hanehalkını yeterli barınağa dönüştürmenin tahmini maliyetinin 6-7,5 milyar ABD doları olduğu ülkelerde mikro krediler yeterli değildir. Ticari ve devlete ait bankalardan ipotek faiz oranları yüksektir ve uygun fiyatlı konutlar için finansman fırsatlarını sınırlamaktadır. Uygun fiyatlı konutları finanse etmek için, Belediye Meclisi ve diğer kurumların, kiracılara 10-15 yıllık dönemlerin daha uygun fiyatlı ödeme koşullarını sağlayarak, kısmi mülkiyet veya kira satın alma planları gibi ekonomik olarak daha sürdürülebilir çözümler belirlemede özel geliştiricilerle birlikte çalışması gerekecektir.

İKLİME DAYANIKLI KONUTLARI GÜÇLENDİRİN

Gayri resmi yerleşimler iklim değişikliğinin etkilerine karşı oldukça savunmasızdır. Kamu ve özel sektör, düşük maliyetli, iklime dayanıklı evler ve yerel kaynaklı yapı malzemeleri konusunda uzmanlaşmış topluluk girişimlerini desteklemek ve bunlara yatırım yapmak için birlikte çalışabilir. Örneğin, Sierra Leone merkezli bir STK, Home Leone, son 5 yıldır düşük maliyetli inşaat tekniklerini kullanarak uygun fiyatlı konutlar geliştiriyor ve toplulukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için tesisler ve düşük gelirli topluluklar için konut geliştirmeye entegre bir yaklaşım sunuyor.