Gelecek yılın kaynaklarını tüketmeye başladık bile!

Dünya Limit Aşımı Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Başkanı Ebru Dildar Edin, Türkiye’nin karnesinin endişe verici olduğunu belirterek, “Ülkemiz geçtiğimiz senenin de 10 gün öncesinde, 16 Haziran 2021 itibarı ile önümüzdeki yılın kaynaklarını kullanmaya başladı bile. Yapılan bir çalışma, dünyadaki herkesin Türkiye’nin mevcut tüketim alışkanlıkları ile yaşadığı varsayıldığında insanlık için 1.5 gezegene ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Dünya Limit Aşımı Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Başkanı Ebru Dildar Edin, dünya nüfusunun bir yıl içinde tüketmesi gereken doğal kaynaklardan çok daha fazlasını tükettiğine dikkat çekti.

Ebru Dildar Edin, yapılan ölçümlere göre, 1970’ten bu yana dünya nüfusunda yüzde121’lik bir artış yaşanırken, ekolojik ayakizinin yüzde 57’sini karbonun oluşturduğunu belirterek, “2021 yılı ele alındığında ise karbon ayak izimizin bir önceki yıla göre pandemiye rağmen yüzde 6,6 arttığı, buna karşılık küresel biyoçeşitliliğin yüzde 0,5 oranında azaldığı göze çarpıyor” dedi.

Türkiye’nin Karnesi Endişe Verici

EBRU DİLDAR EDİN

Türkiye’nin karnesinin ise endişe verici olduğunu ifade eden Edin, şunları söyledi: “Ülkemiz geçtiğimiz senenin de 10 gün öncesinde, 16 Haziran 2021 itibarı ile önümüzdeki yılın kaynaklarını kullanmaya başladı bile. Yapılan bir çalışma, dünyadaki herkesin Türkiye’nin mevcut tüketim alışkanlıkları ile yaşadığı varsayıldığında insanlık için 1.5 gezegene ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Sahip olduğumuz tek evimiz dünyanın geleceğini güvence altına alabilmek için, günümüzde karşı karşıya kaldığımız en büyük tehdit olan iklim krizi ile kararlılıkla mücadele etmeliyiz. Son bir yılda yaşanan çevre felaketleri, tehlikenin git gide ne kadar büyüdüğünün göstergesi. Tüm dünya için iklim değişimine yönelik sorunların üstesinden gelmek için bağlayıcı kararlar almak ve yaptırımları devreye sokmak oldukça önemli bir hale geldi. Bu, ancak küresel olarak hep beraber harekete geçersek üstesinden gelebileceğimiz bir süreç.”

AB Karbon Salımını Yüzde 55 Azaltmayı Hedefliyor

Dünyada yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Ebru Dildar Edin, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakatı yol haritası olarak benimseyip hayata geçirmeye başladı. 14 Temmuz’da Avrupa Komisyonu, 2050 yılında iklim nötr kıta olma yolunda FitFor55 (yüzde 55 hedefine uygunluk) başlığıyla kapsamlı bir dizi öneri paketi sunarak somut bir adım attı.

FitFor55 ile AB karbon salımını 1990 seviyelerine kıyasla 2030 yılına kadar yüzde 55 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu paket sayesinde, karbon salımında önümüzdeki 10 yılda hedeflenen seviyelere ulaşılması, Avrupa’nın 2050 yılına kadar dünyanın iklim açısından nötr ilk kıtası olmasının sağlanması ve Avrupa Yeşil Mutakabatı’nın gerçeğe dönüşmesi amaçlanıyor.

İklim Krizi Uluslararası Dayanışma İle Çözülecek

Yasalaşma sürecinin iki yılı alacağı ön görülen bu paket iklim krizinin nesiller arası ve uluslararası dayanışma ile çözülebileceğine vurgu yapar nitelikte. AB tarafından 2011 yılında, Ocak 2020’den itibaren uygulanacağını açıklanan ‘Sınırda Karbon’ uygulamasının, 2026’dan itibaren başlayacak olmasını bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. İlk aşamada çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre ve enerji sanayilerinde etkili olacak ve söz konusu tarihte başlayacak bu uygulama ile ülkeler, küresel ve bölgesel ticarette AB’nin ticaret ortağı olarak yoluna devam edecek.

Türkiye AB Yeşil Mutabakat Eylem Planını Yayınladı

AB’de yaşanan bu değişim rüzgarı elbette hem tüm dünyanın hem de ülkemizin gündemini de gerek finansal kaynaklar gerekse yasal düzenlemeler açısından etkili. Bu kapsamda Türkiye’de Kasım 2020’de ‘AB Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nın yayınlanmasının yanı sıra geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız tarafından yayınlanan genelgede ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’ kurulduğunun müjdesini aldık. SKD Türkiye olarak, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üstümüze düşeni yapmaya ve bu konuda tüm kaynaklarımızı sunarak iş dünyasına liderlik etmeye hazırız.”

Dünya Limit Aşımı Günü Nedir?

Global Footprint Network (Küresel Ayak İzi Ağı), tarafından Dünya Limit Aşımı Günü (World Overshoot Day) olarak tanımlanan gün, insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyanın bir yılda sağlayabileceği kapasiteyi aştığı günü yansıtıyor. Kısacası, gezegenin 12 aylık kullanım için ürettiği doğal kaynağı yılın hangi gününden itibaren tükettiğini gösteriyor. Dünyadaki nüfus artışıyla birlikte aşırı tüketim ve insan kaynaklı faaliyetler sonucu çevreye verilen zararlar sebebiyle, bu kavramın ölçülmeye başlandığı 1970’li yıllardan bu yana, Dünya Limit Aşımı Günü her geçen yıl birkaç gün daha öne geliyor. Geçen yıl pandemi sebebiyle bir önceki yıla kıyasla ağustos sonuna kayan bu tarih, bu yıl 29 Temmuz tarihine denk geliyor.