Genç profesyoneller nasıl bir çalışma modeli istiyor?

İş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor. Çalışırken seyahat etme özgürlüğüne erişen ve kendilerine değer verildiğini hisseden genç profesyoneller, masraflarının azaldığını, ruh sağlıklarının olumlu yönde etkilendiğini söylüyor. 

İş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor. Genç profesyoneller hibrit çalışmanın faydalarını, masrafların azalıp seyahat fırsatlarının artması, esneklik ve kendilerine değer verildiğini hissetmek olarak sıralıyor. Dünyanın en iyi 34 işletme okulunun yer aldığı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün Türkiye’den tek üye olduğu Uluslararası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına göre, iş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor.

Genç profesyoneller hibrit düzenin hayatlarına daha fazla esneklik kattığına inanıyor. Çalışırken seyahat etme özgürlüğüne erişen ve kendilerine değer verildiğini hisseden genç profesyoneller, masraflarının azaldığını, ruh sağlıklarının olumlu yönde etkilendiğini söylüyor. CEMS’in dünya çapındaki anketine katılan yeni mezunların yüzde 61’i bu görüşleri paylaşırken katılımcıların yüzde 25’i ise hibrit çalışmaya geçişin kariyer beklentileri üzerinde herhangi bir fark yaratmayacağını düşünüyor. Katılımcıların sadece yüzde 14’ü bu etkinin olumsuz olacağını düşündüğünü belirtiyor.

GENÇLERE GÖRE HİBRİT ÇALIŞMANIN FAYDALARI

Hibrit çalışmanın ideal iş düzeni olduğunu düşünen genç profesyonellere göre bu düzenlemenin faydaları arasında şunlar yer alıyor:

  • Çalışırken seyahat etme fırsatı: Hibrit çalışma daha uzun tatiller yerine seyahat ederken çalışma imkanı sunuyor.
  • Değer hissi: Hibrit düzende çalışan genç profesyoneller, kendi çalışma programlarını belirleme özgürlüğüne sahip oldukları için işverenlerinin kendilerine güvendiğini ve değer verdiğini hissediyor.
  • İş olanaklarına daha geniş erişim: Hibrit çalışma, geçmişte erişilemeyen işlere girme anlamında genç profesyonellere yeni bir esneklik getiriyor.
  • Azalan masraflar: Büyük şehirlere yakın daha küçük yerleşim bölgelerinde konaklayan genç profesyoneller para ve zamandan tasarruf edebileceklerini belirtiyor.
  • İş/yaşam dengesi ve sağlık: Hibrit çalışma kendini geliştirmek, egzersiz yapmak ve hobilere zaman ayırmak için imkan yaratıyor. Aileleri ve arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirebilen gençler, bunun sağlıkları üzerinde olumlu etki yarattığını ifade ediyor.
  • Odaklanma: Sürekli yoğun bir ofis ortamında olmak yerine ara ara evden çalışmak, genç profesyonellerin daha iyi odaklanmasına yardımcı oluyor.

UZAKTAN ÇALIŞMA YERİNE HİBRİT 

Katılımcılar hibrit çalışmaya olumlu baksalar da tamamen uzaktan çalışma konusunda aynı şekilde düşünmediklerini vurguluyor. Genç profesyoneller, mesai saatleri içinde ve dışında iş arkadaşlarıyla yüz yüze zaman geçirmenin kariyer başarısı için hayati önem taşıdığına inanıyor. Ekiplerin düzenli olarak yüz yüze görüşebileceği bir iş düzenini tercih eden katılımcılar, bunun bağlantı kurmak, fırsatları keşfetmek, yenilikçi bir tutumu ve öğrenmeyi sürdürmek açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş, “Teknolojik gelişmeler doğrultusunda ‘hiper kişiselleştirme’ kavramını benimseyen nitelikli genç profesyonellerin iş dünyasına giriş yaparken işverenden beklentileri artıyor” derken, CEMS Executive Direktörü Nicole de Fontaines, “Birçoğu dünyanın önde gelen şirketlerinde liderlik pozisyonlarda çalışacak olan mezunlarımız, uzun yıllardır özlemini duydukları esnekliği onlara sunduğu için hibrit çalışmaya geçişe son derece olumlu bakıyor. Bize hibrit çalışma olanağı sunan işverenlerin kendilerini cezbettiğini ve bu esnekliği sağlayamayan işverenlerle çalışmak konusunda ise daha isteksiz olduklarını söylüyorlar” şeklinde konuşuyor.