İllere göre gayrimenkul borsası

Gayrimenkul Borsası’nın yaptığı araştırmaya göre salgında en fazla dükkan ve mağaza kiraları yükseliş yaşadı. En fazla artış yüzde 65 ile Bursa’da oldu. Bursa’yı İstanbul izledi. Konutlarda ise yazlık ve kırsal alanlardaki konut kiraları artış seyrini sürdürüyor.

Gayrimenkul Borsası A.Ş. (GABORAS) verilerine göre salgın dönemde Türkiye nüfusunun üçte birini kapsayan 5 büyükşehir arasında en fazla dükkan ve mağaza kiraları yükseliş yaşadı. Dükkan ve mağaza kiralarında en fazla artış yüzde 65 ile Bursa’da olurken, Bursa’yı yüzde 45 artış oranıyla İstanbul, yüzde 32 ile İzmir, yüzde 25 ile Ankara ve yüzde 20 artış oranıyla Antalya takip ediyor.

Ofis ve Depolarda Artış Var

İşyerleri kiralarında büro-ofis kategorisinde ise artış seyri devam ediyor. Buna göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ofis kiralarında en fazla artış yüzde 25 ile İstanbul’da olurken, İstanbul’u yüzde 23 artış oranıyla Antalya ve Ankara, yüzde 15 ile Bursa ve yüzde 12 artış ile İzmir takip ediyor.

Depo-antrepo kiralarında ise yüzde 33 artış ile en fazla artış oranına sahip olan il Ankara olurken, Ankara’yı yüzde 23 ile İstanbul ve yüzde 22 ile Antalya takip etmektedir. Bursa ve İzmir’deki depo kiralarına bakıldığında ise geçtiğimiz yıla göre yıl içerisinde fiyat artış ve inişleri yaşansa da yıl sonuna doğru geçtiğimiz yılın oranları gelerek yılı artış göstermeden kapatan iller oluyor. 

İllere Göre Kira Artışları
İşyeri kategorileri Dükkan&Mağaza Büro&Ofis Depo&Antrepo
2019-2020 Artış oranı % Artış oranı % Artış oranı %
Bursa 65 15 0
İstanbul 45 25 23
İzmir 32 12 0
Ankara 25 23 33
Antalya 20 23 22

 

Konut Kiralarında Pandemi Etkisi Sürüyor

2020’de kovid-19 salgını nedeniyle çoğu firmanın evden çalışma sistemine geçmesi, insanların daha ferah alanlara geçerek pandemiyi en az sağlık sorunu ile atlatma beklentileri nedeniyle yazlık ve kırsal bölgelere yerleşimlerin oranını arttırdı. Buna paralel olarak yazlık ve kırsal alanlarda konut kiraları artış seyrini sürdürürken, nüfus oranı yüksek olan şehirlerde artış hızı yavaşladı.

Bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla en fazla artış yaşanan iller yüzde 60 ile Muğla, yüzde 57 ile Mersin, Yüzde 56 ile Antalya ve yüzde 50 ile İzmir olurken; bu oran İstanbul (yüzde 20), Ankara (yüzde 25) ve Bursa (yüzde 11) gibi kentleşmenin yoğun olduğu illerde yüzde 25’in altında kaldı.

GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş, gayrimenkulde iş yerinin yapısal olarak dükkan-mağaza, büro-ofis, depo-antrepo olmak üzere 3 kategoride değerlendirildiğini belirterek, “Türkiye’nin pandemi döneminde büyümesi sürdü. Ancak KOBİ’lerimiz, ekonomik hayatı ayakta tutan dükkanlar ve üreticimizin gücü olan depoların verilerimize göre enflasyonun üzerinde bir kira baskısına maruz kaldığını gösteriyor” dedi.