İstanbul’un ilk sigorta haritaları gün yüzüne çıktı

Türkiye Sigorta Birliği, 11. Sigorta Haftası etkinliklerine Sigorta Haritaları Sergisi ile başladı. 100 yıllık tarihi haritaların Galataport’ta sergilendiği Sigorta Haritaları Sergisi, TSB Başkanı Atilla Benli’nin katılımı ile açıldı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 11. Sigorta Haftası etkinliklerine “Sigorta Haritaları Sergisi” ile başladı. TSB, 100 yıllık tarihi haritaları Galataport’ta sergiledi. Kartograf Jacques Pervititch tarafından hazırlanan, İstanbul’un çeşitli semtlerini gösteren ve bugün eser niteliği kazanan haritalar, görkemli tarihi eserlerini, kamu binalarını ve dönemin yaygın mimari unsuru olan ahşap yapıları kayıt altına alıyor. Doç. Dr. Sedat Bornovalı’nın küratörlüğünde hazırlanan “Sigorta Haritaları Sergisi”, 1920’li yıllardan 1950’ye uzanan süreçte hazırlanan 200 haritadan 18 tanesine yer veriyor.

TSB ARŞİVLERİNDE KORUNUYOR

Sigorta Haritaları Sergisi, 22 Mayıs’ta İstanbul Galataport Liman’ında TSB Başkanı Atilla Benli’nin katılımı ile açıldı. Açılışta konuşan Atilla Benli, bir süre sonra kullanımdan kalkan eserlerin çeşitli koleksiyonerler tarafından korunarak günümüze kadar ulaştığını belirterek, “Bugün, TSB arşivlerinde korunmaya devam eden bu ‘kıymetler’, uzmanların kullanımına sunuluyor. Sigorta Haftası vesileyle bu arşivin bir bölümünü gün ışığına çıkarmak, kıymetlerimizi uluslararası katılımcılarla paylaşmak bizim için gurur vesilesi” dedi.

SİGORTA HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Atilla Benli, Sigorta Haftası’na değinerek, TSB tarafından düzenlenen 11. Sigorta Haftası etkinliklerinin, 23 Mayıs Pazartesi günü başlayacağını ve iki gün sürecek Uluslararası Sigorta Zirvesi ile devam edeceğini vurgulayarak, tüm dünyadan sigorta sektörünün önde gelen isimlerinin katılımıyla ve “Sigortacılığın Geleceğini Yeniden Tanımlamak: Yeni Fırsatlar” temasıyla düzenlenen Zirvenin önemli bir iş birliğine de ev sahipliği yapacağını kaydetti. Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye sigorta sektörü adına TSB, Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’daki sigorta sektörünün ve sigorta pratiklerinin geliştirilmesine destek olmak, teknik uygulamalara ve altyapıya ilişkin bilgi ve deneyim paylaşımına zemin sağlamak üzere bir platform kurulması için ilk adımı atacak. Üye ülkelerin sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek törende imzalanacak Mutabakat Zaptı, Türk dünyasındaki iş birliği için ilk resmî adım olacak.”